Brusel 22. mája (TASR) - Členské krajiny Európskej únie dospeli dnes na úrovni veľvyslancov k dohode o návrhu smernice o návrate občanov tretích krajín zdržiavajúcich sa ilegálne na území EÚ.
Smernica stanoví jednotné predpisy, ktoré budú uplatňovať úrady všetkých členských krajín voči ilegálnym imigrantom bez ohľadu na ich krajinu pôvodu. Nová legislatíva predpokladá, že ilegálny pobyt sa ukončí prostredníctvom spravodlivej a transparentnej procedúry, rešpektujúc pritom práva osôb čeliacich návratu do krajiny pôvodu.
Smernica stanovuje povinnosť pre príslušníka tretej krajiny zdržiavajúceho sa ilegálne v členskej krajine EÚ, aby v prípade rozhodnutia o jeho návrate opustil územie danej členskej krajiny EÚ dobrovoľne.
Zadržiavanie takýchto osôb bude možné len v prípade, ak nemožno uplatniť iné, menej donucovacie opatrenia, pričom treba predložiť písomné rozhodnutie s udaním dôvodov. Dĺžka zadržania musí byť čo možno najkratšia. Môže však ísť maximálne o šesť mesiacov s možnosťou predĺženia o ďalších 12 mesiacov za určitých osobitných okolností, napríklad v prípade, ak dotyčná osoba nie je ochotná spolupracovať. Na zadržiavanie takýchto ilegálnych imigrantov sa musia využívať osobitné záchytné zariadenia a nie klasické väznice.
Smernica tiež obsahuje osobitné ustanovenia týkajúce sa zraniteľných osôb vrátane mladistvých bez sprievodu dospelých.
Návrh musí schváliť Európsky parlament, ktorý sa ním bude zaoberať na svojom júnovom plenárnom zasadnutí.
Podľa odhadov príde do EÚ každoročne 350.000 až 500.000 ilegálnych imigrantov. Počet ilegálnych imigrantov žijúcich v EÚ sa odhaduje na 4,5 až 8 miliónov.
(spravodajkyňa TASR Monika Poláková) hy