Deti rodičov s vyšším vzdelaním majú v Európskej únii v priemere štyrikrát vyššiu šancu dosiahnuť tiež vyššie vzdelanie než ich rovesníci, ktorých rodičia majú nižšiu úroveň vzdelania. Vyplýva to z výročnej správy o sociálnej situácii v Európe, ktorú dnes zverejnila Európska komisia.
Takáto pravdepodobnosť je najvyššia v Českej republike (11-krát vyššia), za ktorou nasleduje Poľsko (9,7) a Maďarsko (9,1). Na Slovensku majú deti rodičov s vyšším vzdelaním v porovnaní s deťmi rodičov s nižším vzdelaním 6,7-krát väčšiu šancu, že získajú tiež vyššiu úroveň vzdelania. Ide o šiesty najvyšší údaj v EÚ. Najmenšie rozdiely vykazuje Nemecko a Fínsko (2,1 resp. 2,2).
Potomkom imigrantov hrozí chudoba
Deťom imigrantov hrozí podľa správy dvojnásobne vyššie riziko, že budú vyrastať v chudobe než deťom rodičov narodených v danej krajine. Táto skutočnosť obmedzuje ich možnosti v živote a mnohým z imigrantských detí bráni rozvíjať naplno ich potenciál.
Aj štúdia Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj potvrdila, že deti z imigrantských rodín dosahujú v škole slabšie výsledky.
Vyššie vzdelanie mnohokrát znamená vyššie príjmy
Vyššie vzdelanie sa automaticky spája s vyššími príjmami a s oveľa nižším rizikom nezamestnanosti. Správa konštatuje, že v členských krajinách je príjem obyvateľstva rovnomernejšie rozdelený než v USA. Najrovnomernejšie sú príjmy rozdelené v škandinávskych krajinách, najväčšie rozdiely možno nájsť v Portugalsku, Litve a Lotyšsku.
Správa takisto skúma, do akej miery nízky príjem ovplyvňuje prístup k rozličným tovarom a službám považovaným za základné pre dobrý život. Výsledky ukázali, že nielen osoby s takými príjmami, ktoré ich zaraďujú pod národnú hranicu chudoby, čelia materiálnemu nedostatku.
Autor: r