SME

Na konferencii v Budapešti sa hovorilo o Pražskej jari a jej potlačení

Budapešť 22. mája (TASR) - O reformnom procese v bývalom Československu a jeho potlačení po vstupe vojsk piatich krajín Varšavskej zmluvy na územie bývalej ...

Budapešť 22. mája (TASR) - O reformnom procese v bývalom Československu a jeho potlačení po vstupe vojsk piatich krajín Varšavskej zmluvy na územie bývalej ČSSR sa dnes hovorilo v úvode dvojdňovej konferencie v budapeštianskom Dome teroru.

Niekdajší člen vedenia maďarskej štátostrany, historik János Berecz okrem iného uviedol, že jeho krajina sa nemohla vyhnúť spoluúčasti na vstupe do niekdajšieho Československa, a to kvôli ochrane domácich hospodárskych reforiem, ale aj zabezpečeniu zásobovania krajiny sovietskymi surovinami.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Zdôraznil zároveň, že líder maďarských komunistov János Kádár do poslednej chvíle odkladal myšlienku na akceptovanie vojenského zásahu v Československu a preferoval riešenie cestou rokovaní. Podobne ako iní, uviedol János Berecz, sa Kádár dlho domnieval, že uvoľňovanie v susednej krajine, ktoré sa začalo na jar 1968, môže posilniť paralelne štartujúci nový maďarský hospodársky mechanizmus, hoci v politizovaní Dubčekovho vedenia v Prahe, považovaného za slabé, tušil aj nebezpečenstvá.

Bývalý ruský veľvyslanec v Maďarsku Valerij Musatov označil vo svojom vystúpení vojenskú akciu spred štyroch desaťročí z hľadiska medzinárodného práva za nezákonnú. Poznamenal, že Sovietsky zväz však v danom období neočakával na ňu ostrú reakciu USA, pretože prioritou pre Washington bola nedotknuteľnosť Rumunska a bývalej Juhoslávie. Vtedajší sovietsky ambasádor v USA Anatolij Dobrynin preto ubezpečil americkú stranu, že Moskva nič podobné nemá v plánoch.

SkryťVypnúť reklamu

Valerij Musatov vyjadril názor, že na konci československého obrodného procesu by bola nasledovala zmena zahraničnopolitickej orientácie a pre Moskvu bolo hlavným cieľom dosiahnuť, aby krajina v srdci Európy zostala súčasťou socialistického tábora. Rečník, ktorý vynikajúco hovorí po maďarsky, v narážke na politiku súčasnej americkej administratívy poznamenal, že v súčasnosti je podiel násilných riešení kríz realizovaných s odvolaním sa na demokraciu veľmi vysoký.

Niekdajší disident a signatár Charty 77, neskôr predseda českej vlády a predseda českého Senátu Petr Pithart, ktorý v súčasnosti zastáva v tejto parlamentnej komore post podpredsedu, označil vo svojom vystúpení Alexandra Dubčeka za dobrého človeka s nepopierateľnými historickými zásluhami, ktorý bol však slabým lídrom a nebol ani reformátorom. Na ilustráciu svojho tvrdenia bývalý člen KSČ uviedol, že v čase, keď stranu viedol Alexander Dubček a jeho stúpenci, sa dostávalo čoraz väčšieho priestoru subjektom nezávislým na vtedy vedúcej sile spoločnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Po porovnaní Pražskej jari 1968 a Nežnej revolúcie 1989 Petr Pithart konštatoval, že priestor pre idey a ilúzie sa v súčasnosti zúžil a prítomnosťou terorizmu, klimatických zmien a najnovšie aj potravinovou krízou sa zväčšili riziká. Žijeme vo väčšom strachu, aj keď nie sme o nič lepší ani horší, poznamenal.

O podujatí pod názvom Rok dimenzií - 1968, ktoré zorganizovala za účasti popredných osobností Nadácia Konrada Adenauera v spolupráci s Inštitútom XX. storočia, informovala agentúra MTI.

Maďarská národná spravodajská agentúra je navyše aj spoluorganizátorom výstavy fotografií, ktorú pripravila vedno s Domom teroru pod názvom Pošliapaná jar - Praha 1968.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  5. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  6. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  7. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  4. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  5. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  6. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 17 961
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 216
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 894
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 3 856
  5. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 3 150
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 476
  7. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt 1 595
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 1 495
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu