Brusel/Štrasburg -
Zhodli sa na tom poslanci Európskeho parlamentu v dnes prijatom uznesení o americkej vízovej politike voči krajinám EÚ.
Dokument požaduje rovnocenné zaobchádzanie so všetkými občanmi EÚ bez ohľadu na ich štátnu príslušnosť a takisto zdôrazňuje, že dohody, ktoré EÚ v súvislosti s vízovou otázkou uzavrie, nemôžu porušovať základné práva a osobné slobody, vrátane práva na súkromie a ochranu osobných údajov.
Do USA môžu cestovať bez víz momentálne občania starých členských krajín s výnimkou Grécka, zatiaľ čo spomedzi nových štátov platí bezvízový režim len pre Slovinsko.
Príčinou dohôd je neschopnosť Európskej komisie
Neschopnosť Európskej komisie zmeniť tento stav viedol Českú republiku a následne aj viaceré ďalšie krajiny vrátane Slovenska k začatiu individuálnych rokovaní s Washingtonom a podpisu memoranda o porozumení, ktoré má viesť k zrušeniu vízového režimu pre občanov daných štátov.
V Bruseli vyvolal tento postup obavy, že by sa členské krajiny mohli v bilaterálnych dohodách zaviazať k niečomu, čo je nad rámec terajších dohôd medzi EÚ a USA. Konkrétne ide o to, aby americké úrady nezískali prístup k informáciám, ktoré EÚ ako celok nechce s USA zdieľať.
V marci sa napokon dospelo k dohode na duálnom postupe, na základe ktorého môžu členské krajiny rokovať bilaterálne s USA o zrušení vízového režimu v tých otázkach, pre ktoré majú kompetencie. Európska komisia zasa bude rokovať o aspektoch komunitárneho práva na základe mandátu schváleného v apríli.
Bezvízový styk chcú čo najskôr
Európsky parlament dnes podporil tento mandát a požaduje, aby EK uzavrela rokovania najneskôr do júna 2009. Europoslanci podporili postup, podľa ktorého majú USA rokovať s EK o otázke víz, s Radou EÚ o otázkach súvisiacich s bezpečnosťou a s jednotlivými členskými krajinami o prítomnosti bezpečnostných agentov na palubách transatlantických letov, ako aj o bezpečnostných otázkach týkajúcich sa ich vlastných štátnych príslušníkov.
V súvislosti s požiadavkami USA o poskytovanie údajov o leteckých pasažieroch európsky zákonodarný zbor zdôrazňuje, že "akýkoľvek prístup USA do databáz alebo informačných systémov EÚ by mal byť zakázaný".
Výnimkou sú prípady, ak tento prístup výslovne podporuje európska legislatíva a aj to len vtedy, ak sa na tom dohodne celá EÚ a ak sa v plnom rozsahu dodrží zásada reciprocity.