Washington 22. mája (TASR) - Britský minister zahraničných vecí David Miliband a jeho americká kolegyňa Condoleeza Riceová hovorili v stredu optimisticky v súvislosti s dohodami o vojenskej spolupráci, ktoré by uvoľnili kontrolu amerického exportu zbraní do Británie a Austrálie.
Na spoločnej tlačovej konferencii vo Washingtone tiež povedali, že sa zhodli na politike voči Iránu. Budú rokovať o balíčku ponúk, ktorý spolu s ďalšími svetovými mocnosťami nedávno ponúkli Iránu v pokuse pritiahnuť Teherán nazad k rokovaniam o jeho spornom jadrovom programe. Miliband dodal, že podpora demokracie je najlepší spôsob boja s terorizmom v Pakistane alebo Afganistane.
Senát Kongresu USA v stredu zvažoval dve dohody, ktoré by uvoľnili export zbraní do Británie a Austrálie za podmienky, že tieto krajiny splnia požiadavky na zabránenie úniku senzitívnej americkej zbrojnej technológie do ďalších krajín.
"Tešíme sa na schválenie zmluvy, ktorá už prešla Dolnou snemovňou v Británii a evidentne by bola veľkým prínosom ku vzťahom medzi našimi dvoma krajinami," povedal Miliband.
Riceová ho podporila slovami, že zmluva, ktorú musí ešte schváliť Senát, má pre americkú vládu vysokú prioritu. "Sme veľmi silno presvedčení, že to mnohými spôsobmi upevní jeden z najpevnejších obranných vzťahov, ktoré kedy skutočne existovali," povedala.
Americká ministerka zahraničných vecí chce dnes zobrať svojho britského kolegu na dvojdňovú návštevu svojho domova v kalifornskom Palo Alto. Riceová tam pôsobila ako profesorka politických vied a dekanka Stanfordskej univerzity. Už sa vyjadrila, že sa tam má v úmysle vrátiť na budúci rok, keď sa skončí mandát súčasnej americkej vlády.
Palo Alto leží v blízkosti kalifornskej Silicon Valley, americkej Mekky technologického rozvoja. Riceová a Miliband sa stretnú s tamojšími predstaviteľmi obchodu a navštívia tiež sídlo internetového gigantu Google.
Miliband je na týždňovej návšteve USA.
Informovala o tom tlačová agentúra AP.