Johannesburg 22. mája (TASR) - Prezident Juhoafrickej republiky (JAR) Thabo Mbeki v stredu súhlasil, aby armáda pomohla ukončiť útoky na cudzincov, ktoré si vyžiadali už vyše 40 mŕtvych.
Útoky na afrických imigrantov, ktorých chudobní v JAR obviňujú, že im berú nedostatkovú prácu a podnecujú kriminalitu, prinútili ujsť zo svojich domovov tisíce ľudí, odrádzajú zahraničných investorov a zasiahli aj kurz juhoafrického randu.
"Prezident Thabo Mbeki schválil žiadosť juhoafrickej polície o zapojenie juhoafrických obranných síl do zastavenia pokračujúcich útokov na cudzincov," informovala prezidentská kancelária.
Hovorkyňa polície Sally de Beerová uviedla, že pôjde o rozmiestnenie vojakov a vojenských obrnených áut do postihnutých miest. "Neprevezmú úlohu polície, budú nás podporovať pri konkrétnych operáciách," vysvetlila.
Miestne médiá vo východnej provincii KwaZulu-Natal informovali, že počas nočného útoku v prístave Durban bolo zranených najmenej šesť imigrantov.
Násilnosti, ktoré sa začali 11. mája, majú už 42 smrteľných obetí. Ďalších 16.000 ľudí prinútili opustiť svoje domovy, 400 ľudí bolo zatknutých.
Polícia a predstavitelia provincie uviedli, že útok v Durbane nevyvolala xenofóbia. Zvýšil však obavy, že sa násilnosti rozšíria z oblasti Johannesburgu, kde vznikli, aj do ďalších miest.
Predstavitelia vlády spomenuli možnosť, že útoky na cudzincov nie sú spontánne, ale zorganizované, možno z politických dôvodov.
Obávajú sa, že súčasná kríza poškodí lukratívny cestovný ruch a poškodí snahy JAR hostiť svetový pohár vo futbale v roku 2010.
Juhoafrická republika má približne 50 miliónov obyvateľov, z ktorých je asi päť miliónov cudzincov. Najväčšia skupina - približne trojmiliónová - pochádza zo Zimbabwe. Tamojší ľudia ušli do JAR pred ekonomickým kolapsom v Zimbabwe a politickou krízou po sporných voľbách z 29. marca.
Informovala o tom tlačová agentúra Reuters.