Washington 21. mája (TASR) - Americká ministerka zahraničných vecí Condoleezza Riceová vyzvala vedenie Libanonu, aby nadviazalo na dnešnú dohodu, ktorá má za cieľ ukončiť politickú krízu v krajine a zabrániť občianskej vojne.
"Považujeme túto dohodu za pozitívny krok smerom k vyriešeniu súčasnej krízy," uviedla Riceová vo vyhlásení.
Libanonské frakcie dosiali dohodu po niekoľkodňovom rokovaní pod záštitou katarskej vlády v Dauhá. Zahŕňa aj voľbu nového prezidenta Libanonu v najbližších dňoch.
Libanon je bez hlavy štátu od novembra, keď odstúpil z funkcie po skončení svojho mandátu prosýrsky prezident Emile Lahúd. Parlament sa nedokázal dohodnúť na jeho nástupcovi, v krajine vzniklo politické vákuum.
Podľa dnešnej dohody parlament zvolí čoskoro prezidenta, bude vymenovaná nová vláda a konkurenčné frakcie sa zaviazali zrevidovať libanonské volebné zákony, aby zabránili prípadnému zopakovaniu súčasnej patovej situácie v budúcnosti.
Libanonský parlament nebol schopný zvoliť nového prezidenta v dôsledku sporu o rozdelenie právomocí vo vláde medzi väčšinu a opozíciu pod vedením militantného Hizballáhu.
Dohoda zakotvuje, že väčšina dostane vo vláde 16 kresiel a menšina 11, pričom Hizballáh bude mať prakticky právo veta, ktoré požadoval. Ďalších troch členov vlády bude vymenúvať nový prezident.
Výsledok je považovaný za víťazstvo pre Hizballáh, ktorého ozbrojení bojovníci vyšli tento mesiac do ulíc po tom, ako vláda zakázala telekomunikačnú sieť prevádzkovanú šiitskymi militantmi. V následných bojoch medzi Hizballáhom a konkurenčnými frakciami prišli o život desiatky ľudí a krajina sa dostala na pokraj novej občianskej vojny.
USA obvinili z bojov Hizballáh, podporovaný Iránom a Sýriou. Washington považuje Hizballáh za teroristickú organizáciu. Sýria dnešnú dohodu privítala.
Námestník americkej ministerky zahraničných vecí David Welch varoval pred záverom, že dohoda je víťazstvom Hizballáhu. Povedal, že ozbrojené povstanie, ktoré odrezalo od zvyšku krajiny časti hlavného mesta Bejrútu, občania Libanonu neprijali s pochopením. "Reakciu na to bola mimoriadne negatívna u väčšiny Libanoncov a celkom isto v rámci regiónu," citovala jeho slová tlačová agentúra DPA.