ŠTRASBURG 21. mája (SITA) - Európsky parlament schválil v stredu smernicu, ktorá povedie od marca 2011 k zákazu vyvážaniu ortuti a sprísni pravidlá pre jej skladovanie. Záverečná verzia dokumentu rozšírila platnosť zákazu aj na zlúčeniny ortuti - rumelku, kalomel a oxid ortuťnatý. Existuje totiž obava, že ortuť by mohla byť vyvážaná do iných krajín ako zlúčenina, napr. ako produkt z neželezných kovov, a tam za účelom ďalšieho využitia premieňaná na elementárnu ortuť. Zlúčenín určených na výskum a vývoj, na medicínske účely či na účely analýzy, sa zákaz týkať nebude.
Slovenský europoslanec Milan Gaľa (SDKÚ) uviedol, že stomatológovia v Európskej únii spotrebujú ročne 125 ton ortuti, urobia viac ako 200 miliónov ortuťových výplní a európski občania nosia v ústach viac ako 1 100 ton ortuti. „Ortuťový odpad obsahuje 50% ortuti a vzniká pri spracovaní dentálneho amalgámu pri jeho aplikácii, pri odvŕtavaní pôvodných výplní či pri kremácií zosnulých," uviedol Gaľa a dodal, že zdrojom ortuti sú aj extrahované zuby a možný prienik do spodných vôd po pochovaní. Do ovzdušia sa podľa poslanca Gaľu dostáva stomatologická ortuť okrem kremácie, aj pri spaľovaní komunálneho odpadu. „To všetko radí stomatologické praxe na druhé až tretie miesto v produkcii ortuťového odpadu v EÚ."
Európska komisia má podľa prijatého znenia v budúcnosti preveriť, či by sa mal zákaz vývozu rozšíriť aj na ďalšie zlúčeniny ortuti a produkty obsahujúce ortuť, ako napr. teplomery, barometre a aneroidné tlakomery. Poslanci zároveň odmietli návrh, ktorý žiadal, aby sa zákaz vzťahoval aj na dovoz ortuti.
Odpad z ortuti by sa mal po vstupe nariadenia do platnosti uskladňovať v bývalých soľných baniach, podzemných skladoch alebo v špeciálnych povrchových priestoroch, a to tak, aby bolo toto skladovanie bezpečné pre ľudské zdravie, ako aj pre životné prostredie.