New York. Slovenská republika dosiahla výrazný diplomatický úspech, keď ju zvolili za člena Rady OSN pre ľudské práva so sídlom v Ženeve.
Rozhodli o tom dnes členské krajiny svetovej organizácie v tajnom hlasovaní na 62. Valnom zhromaždení OSN v New Yorku.
SR sa presadila v konkurenčnom prostredí regionálnej skupiny krajín strednej a východnej Európy, v rámci ktorej na dve voľné miesta kandidovali aj Ukrajina a Srbsko. Slovensko počas hlasovania získalo podporu 135 členských štátov.
Slovenská republika sa tak vôbec po prvýkrát stala členom orgánu OSN, ktorého úlohou je monitorovať stav ochrany ľudských práv vo svete. Slovensko v minulosti nepôsobilo ani v bývalej Komisii OSN pre ľudské práva, ktorú v roku 2006 nahradila práve súčasná rada.
Rada OSN pre ľudské práva má 47 členov, pričom volebný systém zaručuje pomerné zastúpenie všetkých regiónov sveta. Členstvo v rade sa považuje za prestížnu záležitosť a je časovo obmedzené.
Funkčné obdobie SR bude trvať od júna 2008 do júna 2011. V súčasnosti v rade pôsobí sedem členských krajín EÚ.
Poslaním rady je riešiť vzniknuté a dlhodobo pretrvávajúce krízové situácie týkajúce sa porušovania ľudských práv vo svete a hľadať spôsoby ich nápravy. Rada sa zaoberá aj bojom proti rasizmu a diskriminácii, ochranou práv žien, detí, menšín a pod.
SR sa chce ako člen rady zasadzovať, aby jej členovia pohotovo reagovali na prípady hrubého a systematického porušovania ľudských práv bez ohľadu na to, kde k nim dochádza. Slovensko bude zdôrazňovať rovnocenné postavenie všetkých kategórií ľudských práv, vrátane občianskych, politických, hospodárskych, kultúrnych a sociálnych práv.
TASR o tom dnes informoval hovorca Ministerstva zahraničných vecí SR Ján Škoda.