Brusel/Štrasburg 21. mája (TASR) - Európsky parlament dnes schválil návrh smernice, podľa ktorej sa bude závažné poškodzovanie životného prostredia považovať vo všetkých členských krajinách Európskej únie za trestný čin.
Na základe schválenej legislatívy sa majú trestné sankcie vzťahovať na akékoľvek úmyselné i nedbanlivé konanie, ktoré vážne poškodzuje ľudské zdravie, pôdu, ovzdušie, faunu alebo flóru. Nová smernica má zaviesť jednotnú klasifikáciu konania spôsobujúceho environmentálne škody. Momentálne totiž existujú rozdiely medzi jednotlivými členskými krajinami. Zatiaľ čo v niektorých z nich sa určitý postup považoval za trestný čin, v inom štáte išlo len o priestupok.
Trestným činom tak bude usmrcovanie, či odchyt chránených druhov voľne žijúcich živočíchov, ničenie chránených rastlín, poškodzovanie prírodných stanovíšť v chránených oblastiach, výroba a obchod s látkami poškodzujúcimi ozónovú vrstvu, vypúšťanie ionizujúceho žiarenia do ovzdušia, pôdy a vody vedúceho k úmrtiu alebo vážnemu poškodeniu zdravia osôb, či k škodám na životnom prostredí, ako aj výroba, preprava a skladovanie jadrového alebo iného rádioaktívneho materiálu.
Európska komisia pôvodne navrhovala konkrétne tresty v rozmedzí od päť do desať rokov za environmentálne zločiny, ktoré spôsobia smrť alebo vážne zranenie osôb a vysoké peňažné tresty pre spoločnosti, ktoré sa na takomto zločine budú podieľať. Európsky súdny dvor však minulý rok rozhodol, že nie je v právomoci EÚ presne stanovovať tresty za jednotlivé činy. Nová legislatíva tak nariaďuje, aby tieto tresty za environmentálne trestné činy boli účinné, primerané a odrádzajúce.
Smernica, ktorá už má podporu členských krajín EÚ, by mala vstúpiť do platnosti v najbližšom období. Členské krajiny budú mať po jej zverejnení v úradnom vestníku dva roky na to, aby ju začlenili do svojich národných legislatív.
(spravodajkyňa TASR Monika Poláková) hy