Spojené štáty nenamietajú voči rozhovorom medzi Izraelom a Sýriou, ktoré ich neprekvapili, uviedol dnes Biely dom. Ocenil tiež úlohu Turecka pri sprostredkovaní nepriamych kontaktov oboch blízkovýchodných krajín, o ktorých Ankara informuje Washington.
Izrael a Sýria predtým oznámili, že vedú nepriame mierové rozhovory, ktorých sprostredkovateľmi sú tureckí predstavitelia. Stretnutia v Istanbule sú prvými potvrdenými rokovaniami dlhoročných nepriateľov po ôsmich rokoch.
"Spojené štáty sa (na rozhovoroch) nezúčastňujú. Je to rozhodnutie Izraela, my ním nie sme prekvapení a nemáme proti nemu námietky," uviedla hovorkyňa Bieleho domu Dana Perinová. USA podľa nej dúfajú, že v tomto dialógu budú riešené problémy, ktoré vytýkajú Sýrii - "podpora terorizmu a represia vlastných obyvateľov".
Izrael a Sýria naposledy viedli mierové rozhovory v roku 2000 v USA. Stroskotali však na rozporoch okolo osudu Golanských výšin. Izraelský premiér Ehud Olmert vyjadril ochotu rokovať o vrátení tohto sýrskeho územia, ktoré Izrael dobyl vo vojne v roku 1967, podmienkou je však podľa neho prerušenie vzťahov Damasku s Iránom a militantnými hnutiami Hamas a Hizballáh.
Analytici sa domnievajú, že existuje len malá nádej na mier medzi Izraelom a Sýriou bez zmeny politiky USA voči Damasku, ku ktorej by mohlo dôjsť po odchode prezidenta Georgea W. Busha z funkcie v januári budúceho roka.
Podľa jedného z názorov má Izrael okrem územných ústupkov len máločo ponúknuť Sýrii, ktorá by prestala byť spojencom Teheránu jedine pri vyhliadke ekonomického a diplomatického prijatia zo strany Washingtonu a jeho spojencov.