Praha 21. mája (TASR) - Jadrové hlavice a rakety schopné niesť jadrovú nálož mal Sovietsky zväz dislokované v Československu už od roku 1969. Zbrane však nikdy neboli vo výzbroji Československej ľudovej armády. Keby sa však schyľovalo k vojne medzi Východom a Západom, armáda ČSSR by jadrové zbrane od sovietov dostala.
Tvrdí to český generál Miroslav Vacek (na dolnej snímke), ktorý bol na konci komunistickej éry náčelníkom generálneho štábu a prvým zástupcom ministra obrany. Po páde režimu sa Vacek stal ministrom obrany a vo funkcii bol až do októbra 1990.
Boli v troch obciach na českom území
Podľa generála boli v ČSSR až tri sklady s jadrovými hlavicami - v Bíline, pri obci Míšov a vo vojenskom priestore Ralsko. O umiestnení nukleárnych hlavíc vo vojenských skladoch v ČSSR sa v Česku špekuluje už dlho, ale jednoznačné písomné dôkazy, že hlavice v krajine boli, doteraz chýbajú.
Aj český historik Petr Luňák vo svojej nedávnej knihe "Plánování nemyslitelného - Československé válečné plány 1950-1990" tvrdí, že v ČSSR boli v dobách studenej vojny umiestnené jadrové hlavice.
Odvoláva sa pritom na archívne dokumenty, napríklad na zmluvu so ZSSR o rozmiestnení jadrových zbraní z roku 1965, ale aj na výpovede predstaviteľov vtedajšej generality.
Zvýšenú rádioaktivitu na mieste nenamerali
Jadrové sklady boli podľa Luňáka tri - v Bělej pod Bezdězem, v Bíline a vo vojenskom priestore neďaleko obce Míšov. O skladoch vedel iba veľmi obmedzený počet československých vojakov a o tom, že sú tam jadrové hlavice, vedelo iba niekoľko jednotlivcov.
Po roku 1989 armáda robila na miestach bývalých skladov merania, ale žiadnu zvýšenú rádioaktivitu experti nenamerali. Luňák v tom rozpor nevidí a pripomína, že jadrová munícia rádioaktivitu prakticky neuvoľňuje a to málo, čo sa uvoľňuje, zachytávajú špeciálne obaly.
O kúsok ďalej chcú USA presťahovať radar
Vo vojenskom výcvikovom priestore Jince, neďaleko obce Míšov, dodnes stojí starý podzemný klimatizovaný sklad, o využití ktorého nemá armáda žiadne informácie, ale pripúšťa, že mohol slúžiť aj na uskladnenie jadrových hlavíc či iných bojových látok. Sklad bol do roku 1990 pod plnou kontrolou sovietskej armády.
Iba o niekoľko kilometrov ďalej je kóta 718, kam by USA chceli presťahovať z Marshallových ostrovov výkonný protiraketový radar. V blízkosti bývalého skladu stoja ubytovne, v ktorých by mohli po rekonštrukcii bývať americkí vojaci, ktorí budú radar obsluhovať.
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) dem