Tokio 21. mája (TASR) - Japonský parlament dnes zahlasoval za národný vesmírny program a jeho použitie v obrannom systéme krajiny. Zrušil tak svoje rozhodnutie z roku 1969, keď vydal zákaz na vojenské využitie vesmíru.
Tokio sa týmto snaží získať väčšiu dôležitosť na medzinárodnom vojenskom poli.
Zákon je súčasťou niekoľkých opatrení, ktoré majú zabezpečiť armáde väčšiu voľnosť. Umožňuje zhotovenie pokročilých výzvedných satelitov a obranného protiraketového systému v spolupráci s USA.
Japonsko má obavy z modernizovania čínskej armády a tiež z vývoja rakiet s dlhým doletom a atómových zbraní v Severnej Kórei.
Parlament schválil zákon deň po tom, ako americký veľvyslanec Thomas Schieffer naliehal na Tokio, aby zvýšilo svoj vojenský rozpočet.
Japonsko však obmedzilo využitie vesmírneho programu len na obranné účely. Ústava z roku 1947, ktorú pripravili Spojené štáty, zakazuje Japonsku viesť útočnú vojnu.
Podľa zákona má vesmírny program "prispievať k bezpečnej spoločnosti, odstrániť viaceré hrozby ohrozenia života ľudí a zaistiť mier a bezpečnosť medzinárodnej komunity a tiež národnú bezpečnosť".
Vláda je zároveň nútená zvýšiť aj rozpočet pre vesmírny výskum a vývoj, aby bol tento priemysel schopný väčšej konkurencie, pričom má koordinovať vedcov na univerzitách a súkromné inštitúcie s cieľom propagovať svoje úsilie podporiť vesmírne bádanie.
Tieto opatrenia sa dajú pokladať za najnovšiu snahu Tokia obmedziť kontrolu armády, ktorú v Japonsku oficiálne označujú ako sebaobranné sily.
Minulý rok krajina povýšila Obrannú agentúru na ministerstvo a v roku 2004 poslala vojakov na humanitárnu misiu do Iraku, čím sa po prvý raz od druhej svetovej vojny rozmiestnili v bojovej zóne.
Tokio okrem toho zintenzívnilo svoju vojenskú spoluprácu so Spojenými štátmi, ktoré majú na základniach v Japonsku približne 50.000 vojakov na základe dohody o bezpečnosti.
Schieffer v utorok novinárom povedal, že naliehal na Japonsko, aby zrušilo svoj výnos o vojenských výdavkoch vo výške jedného percenta HDP a podieľalo sa na finančnej záťaži, ktorú vo vojenskej oblasti nesú USA.
Tokio pokročilo aj v plánoch na spoločný protiraketový obranný štít so Spojenými štátmi po tom, ako Severná Kórea šokovala Japonsko svojimi skúšobnými strelami v Tichom oceáne a dala tak najavo, že krajina vychádzajúceho slnka je na dostrel.
Správu priniesla tlačová agentúra AP.