Londýn 20. mája (TASR) - V britskom parlamente pokračuje aj dnes rozprava o zákone o ľudskom oplodnení a embryológii. Poslancov čaká vášnivá debata o úlohe otcov, súrodencoch-záchrancoch a časovom limite pre interrupciu.
Kontroverzný zákon o vytváraní hybridných ľudsko-zvieracích embryí v pondelok podporilo v Snemovni reprezentantov 336 poslancov proti 176.
Návrh upravuje legislatívu o asistovanej reprodukcii a výskume embryonálnych buniek vzhľadom na vývoj vo vede a vývoj sociálneho postoja od poslednej podoby zákona z roku 1990.
Zákon neobsahuje žiaden návrh na zmenu zákona o interrupciách. Poslanci, ktorí sú proti umelému prerušeniu tehotenstva, predložili však na schválenie dodatky, ktoré majú sprísniť interrupcie tak, aby sa nepovoľovali do 24. týždňa gravidity, ale iba do 12. týždňa.
Zákon tiež ruší podmienku stanovenú pre lekárov, aby pri umelom oplodnení bol "potrebný otec". To sprístupní mimotelové oplodnenie lesbickým ženám a slobodným matkám. Podľa organizácie Christian Medical Foundation (CMF) ide však v tomto prípade o útok voči rodine.
V pondelok poslanci schválili, aby sa pre vedecký výskum mohli vytvárať štyri typy hybridných ľudsko-zvieracích embryí. Hybridné embryá, ktoré sa vytvárajú vložením jadra ľudskej bunky do zvieracieho vajíčka, by mali byť zdrojom kmeňových buniek na výskum liečby Parkinsonovej choroby a sklerózy multiplex.
Žiadne z hybridných embryí však nebude môcť byť pestované dlhšie ako 14 dní alebo byť implantované do zvierat či človeka.
Poslanci v pondelok hlasovali aj za preskúmanie plodu na výber "záchranných súrodencov", aby ich genetický materiál mohol pomôcť pri liečbe chorého brata alebo sestry.
Konzervatívni poslanci, rovnako aj premiér Gordon Brown, hlasovali proti všetkým týmto trom návrhom.
Autor: bbc