Londýn. Slovensko sa umiestnilo na 20. mieste v tohtoročnom rebríčku krajín hodnotených podľa stavu mierového spolužitia - Global Peace Index. 1. Island2. Dánsko3. Nórsko4. Nový Zéland5. Japonsko6. Írsko7. Portugalsko8. Fínsko9. Luxembursko10. Rakúsko.16. Slovinsko17. Česko18. Maďarsko.20. Slovensko.34. Poľsko
Rebríček, ktorý druhým rokom vypracovala spoločnosť Economist Intelligence Unit (EIU), hodnotí 140 krajín sveta. Do úvahy sa pritom bralo 24 indikátorov týkajúcich sa miery konfliktnosti v danej krajine vrátane vzťahu k iným štátom.
Oproti minulému roku sa hodnotenie Slovenska prakticky nezmenilo. Tento rok dostalo priaznivé hodnotenie za jeho "nízku úroveň organizovaného vnútorného konfliktu".
Poradie mierumilovných krajín
Slovensko podľa EIU obstálo dobre aj v rámci regiónu, keď spomedzi 24 krajín strednej a východnej Európy skončilo na štvrtom mieste, a to za Slovinskom (celkovo 16. miesto), Českou republikou (17.) a Maďarskom (18.). Za ním skončili Rumunsko (24.), Poľsko (31.), Estónsko (35.), Lotyšsko (39.), Litva (41.) či Bulharsko (57.). Najhoršie z regiónu dopadlo Rusko, ktoré v celkovo skončilo na 131. mieste.
Na samom vrchole rebríčka sa nachádza Island, za ktorým nasledujú Dánsko a Nórsko. Na najvyšších priečkach sú ďalej Nový Zéland a Japonsko, ktoré je ako jediné zo skupiny priemyselných krajín G8 v prvej desiatke. Tú uzatvárajú Írsko, Portugalsko, Fínsko, Luxembursko a Rakúsko.
Nemecko je na 14. mieste, Taliansko 28., Francúzsko 36., Veľká Británia 49., Spojené štáty sú až na 96. mieste. Na posledných priečkach sú Izrael, Afganistan, Sudán, Somálsko a Irak.
Oproti minulému roku dosiahli z hľadiska indexu najväčší pokrok Angola (110.), Indonézia (68.) a India (107.).
Medzi indikátormi, zahrnutými do indexu, sú napríklad stupeň násilia, úroveň kriminality, vojenské výdavky, politická stabilita, stav demokracie a vzdelania.