Varšava 20. mája (TASR) Niektoré pracovné úrady každý deň ponúkajú zamestnanie aj 120 osobám, priemerne 80 z nich sa však okamžite nechá vypísať na PN, všíma si dnešné vydanie denníka Metro.
Keby totiž nezamestnaní odmietli ponúknutú prácu, vylúčili by ich z registrácie a stratili by tak zdravotné poistenie. Ak zostanú v registri, môžu pracovať načierno.
Namiesto pohovoru radšej k lekárovi
Úrad práce č. 1 v druhom najväčšom poľskom meste Lodž má zaregistrovaných 17.000 nezamestnaných. Každý deň okolo 120 z nich dostane pracovnú ponuku. Lenže 60-80 z takto oslovených ľudí predkladá potvrdenie od lekára, že sú práceneschopní, povedala šéfka úradu Malgorzata Urbaniaková.
Priebeh je nasledovný: Nezamestnaný dostane informáciu, kam sa má dostaviť na vstupný rozhovor s potenciálnym zamestnávateľom. Lenže namiesto do firmy ide k lekárovi. A podnikatelia neskôr telefonujú na úrad práce s výčitkami, že im nikto neprišiel.
"Po dvoch dňoch dostaneme lekárske potvrdenia od nezamestnaného kandidáta," tvrdí Urbaniaková. "Existuje skupina ľudí, ktorí to takto ťahajú vyše roka," dodáva Radoslaw Czerwinski z lodžského Úradu práce č. 2. Každý mesiac v tomto úrade z 10.000 registrovaných nezamestnaných vyše 600 predkladá lekárske potvrdenie o práceneschopnosti.
Na čierno zarobia viac a sú aj poistení
"Keď pracujem načierno, zarábam viac. A to, ako pritom nestratiť zdravotné poistenie, mi poradil šéf," povedal pre denník priamo 40-ročný Janusz z Lodži. Stáva sa, že nezamestnaní sa ani nesnažia zakryť, že vlastne pracujú. "Prídu na úrad v montérkach, z vrecka im vytŕča kelňa," hovorí jeden z riaditeľov úradu práce.
Úradníci však nemajú možnosť zistiť, ktoré péenky sú pravé. Musia prijať každé lekárske potvrdenie. Malgorzata Urbaniaková si myslí, že približne polovica nezamestnaných tak naozaj zamestnanie ani nechce hľadať. Pretože tí, ktorí skutočne chcú, si prácu nájdu v najhoršom prípade za niekoľko mesiacov.
Najmä remeselníkov je nedostatok
Ponuky práce sú, aj keď nepatria určite medzi vysnívané zamestnania. Obchodný zástupca, krajčírka, predavačka, murár, kozmetička, kaderníčka, inštalatér, elektrikár, vodič o takýchto pracovníkov firmy doslova prosia.
Piotr Broncher z agentúry sezónnej práce Manpower tvrdí: "Dnes môžeme hovoriť o pracovnom trhu, na ktorom vládne zamestnanec. Tento trend je práve v Lodži veľmi silný, Lodž patrí medzi najdynamickejšie sa rozvíjajúce regióny. Až jedna tretina zamestnávateľov chce v tomto štvrťroku zväčšiť zamestnanosť vo svojom podniku. Firmy sú schopné ponúknuť prácu takmer každému, bez ohľadu na kvalifikáciu. Všetky ponuky pritom garantujú vyšší zárobok, než je priemerná mzda v Poľsku."
Podľa ministerstva práce a sociálnych vecí je však problém v tom, že pracovníci úradov práce nemajú možnosť kontrolovať nezamestnaných počas ich práceneschopnosti.
Beata Czajková, zástupkyňa riaditeľa oddelenia pracovného trhu, na margo toho pre noviny Metro dodala, že obmedziť takúto pre štát nevýhodnú prax by mohlo akési "vysťahovanie" zdravotného poistenia z pracovných úradov.
Ešte síce nevedno, ako by sa potom u nezamestnaných zdravotné poistenie riešilo, alebo kam by malo byť platenie poistného presunuté, ministerstvo však sľubuje, že tento problém vyrieši.