New York/Sarajevo 19. mája (TASR) - Situácia v Bosne a Hercegovine sa viditeľne zlepšila, krajina sa dostáva do reálnej fázy európskej integrácie. Počas vystúpenia v Bezpečnostnej rade OSN to dnes uviedol vysoký predstaviteľ medzinárodného spoločenstva v Bosne a Hercegovine Miroslav Lajčák.
V podvečer miestneho času bude slovenský diplomat v newyorskom sídle OSN rokovať s generálnym tajomníkom svetovej organizácie Pan Ki-Munom.
V pravidelnej polročnej hodnotiacej správe dnes Lajčák informoval členov BR, že reálny dopad vyhlásenia nezávislosti Kosova na Bosnu a Hercegovinu bol minimálny, aj napriek snahe jednej entity zneužiť situáciu.
V apríli sa podarilo sprostredkovať dohody o reforme polície, čím krajina splnila kľúčovú podmienkou pre podpis Stabilizačnej a asociačnej dohody s EÚ. Dohodu, ktorú slávnostne podpíšu 16. júna v Luxemburgu, Lajčák označil za krok obrovského významu, pričom veľa bude závisieť od toho, ako sa tejto príležitosti chopia domáce inštitúcie a politickí lídri troch etník - bosnianskych Moslimov, Srbov a Chorvátov.
Lajčák, ktorý je zároveň zvláštnym vyslancom EÚ pre Bosnu a Hercegovinu, k tomu uviedol: "Viem zo skúsenosti mojej vlastnej krajiny, že výzvy spojené s členstvom v EÚ by sa nemali podceňovať. Znamená to pozerať sa do budúcnosti, bosnianski lídri sa však príliš často pozerajú do minulosti."
Integračná agenda je podľa slovenského diplomata jediný pozitívny vplyv, ktorým sa dá pôsobiť na bosniansku politickú elitu, aby prekonala hlboké rozdiely, dosahovala konsenzus a zabezpečila napredovanie krajiny.
Európska agenda má však podľa jeho slov silného konkurenta v pretrvávajúcej nacionalistickej rétorike, ktorá zabezpečuje voličské hlasy a je úspešným nástrojom na zabezpečovanie moci v jednotlivých častiach Bosny a Hercegoviny.
Lajčák dnes v BR OSN zároveň uviedol aj príklady dobrej vôle a pragmatického prístupu bosnianskych politikov, keď sa im podarilo vyriešiť citlivé otázky, napríklad volebné právo pre predvojnových obyvateľov Srebrenice.
Takéto príklady politickej vyspelosti budú podľa neho potrebné najmä v období po októbrových komunálnych voľbách, keď príde na program dňa ústavná reforma a plnenie zostávajúcich podmienok na zmenu medzinárodnej prítomnosti v Bosne a Hercegovine (tzv. transformácia Úradu vysokého predstaviteľa na Úrad zvláštneho vyslanca EÚ).
TASR o tom informoval Milan Nič z Úradu vysokého predstaviteľa medzinárodného spoločenstva so sídlom v Sarajeve.