Úspešnými spisovateľmi bývajú autori dvoch typov. Kým tých prvých po pleciach potľapkávajú literárni kritici, tí druhí knihy predávajú. Jeden z takýchto autorov je momentálne v Bratislave.
BRATISLAVA. Robin Cook prišiel predstaviť svoju najnovšiu, na slovenskom trhu už 27. knihu s názvom Kritický stav. Na konte ma vyše 120 miliónov predaných výtlačkov svojich románov z lekárskeho prostredia, z ktorých je asi najznámejšia kniha Kóma.
„Do Bratislavy som viac menej pozval sám seba,“ prezradil včera so smiechom novinárom. Aktuálne je totiž na propagačnej ceste po Európe. „Tak som zavolal do vydavateľstva Ikar, že či nechcú, aby som prišiel.“ Samozrejme, chceli, kto by sa nepotešil. „Je dôležité, aby čitatelia aj na Slovensku vedeli, že som skutočná osoba.“
Robin Cook vyštudoval medicínu na Kolumbijskej univerzite a postgraduál si urobil na Harvarde. Sám zdôrazňuje, že je skôr lekárom, ktorý píše, ako spisovateľom, ktorý sa občas venuje liečeniu. „Byť spisovateľom je aj pre mňa prekvapením a určite to prekvapilo aj mojich pedagógov.“
Cook sa totiž v škole špecializoval najmä na chémiu a fyziku a skončil ako chirurg, neskôr ako očný chirurg. „Na univerzite som chodil na také ľahšie kurzy, napríklad na fyziku plazmy,“ usmieva sa.
Spisovateľom sa stal najmä preto, že filmy a knihy o medicíne sú plné nezmyslov. „Bol som šokovaný, že medicína nie je taká, ako je prezentovaná v seriáloch. Medicína je veľmi nebezpečná, najmä ak pracujete v nemocniciach,“ zdôrazňuje. Je presvedčený, že v mnohých mestách je práve nemocnica tým najnebezpečnejším miestom. Dôvod? Infekcie, baktérie, nákaza.
Svoju prvú knihu napísal, keď narukoval a slúžil na ponorke. Sedemdesiatpäť dní pod vodou znamenalo dosť času na písanie. Prvá kniha úspešná nebola, ale dnes sú jeho diela preložené do 40 jazykov. Venuje sa v nich bioetike či biotechnológiám, no robí to prístupne aj pre väčšinového čitateľa.