Dublin 19. mája (TASR) - OSN dnes vyzvala medzinárodné spoločenstvo, aby podporilo celosvetový zákaz kazetových bômb a označila túto muníciu za nespoľahlivú a neadresnú.
V írskom hlavnom meste Dublin sa stretli diplomati z viac ako 100 krajín sveta, ktorí sa počas 12 dní budú snažiť dospieť k návrhu komplexnej globálnej dohody zakazujúcej výrobu, šírenie a používanie tejto nebezpečnej munície.
Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun delegátom stretnutia z videozáznamu povedal, že používanie, vývin, výroba, skladovanie a presun kazetových bômb by mali byť zakázané, "pretože sú vo svojej podstate nepresné a často zlyhávajú, sú mimoriadne neadresné a nespoľahlivé".
Kontroverzné kazetové bomby, rakety alebo delostrelecké náboje obsahujú stovky menších konvenčných náloží. Môžu tak zasiahnuť rozsiahle územie a v prípade, že neexplodujú okamžite, predstavujú dlhodobé nebezpečenstvo pre civilné obyvateľstvo.
V Dubline chýbajú zástupcovia kľúčových veľmocí USA, Ruska a Číny, ktoré sú hlavnými svetovými producenti kazetovej munície a nesúhlasia s jej zákazom.
Diplomatická iniciatíva, prebiehajúca mimo rámec OSN, odštartovala minulý rok a v prípade úspechu dublinských rokovaní ju v decembri zavŕši slávnostný podpis dohody v Nórsku.
Delegáti však budú musieť prekonať mnohé sporné otázky vrátane presného definovania kazetovej bomby a prípadných výnimiek na používanie modernejších a technologicky vyspelých systémov.
Väčšina krajín presadzuje úplný zákaz kazetovej munície, čo v nedeľu podporil aj pápež Benedikt XVI.
Iniciátori zákazu dúfajú, že prijatie príslušnej medzinárodnej dohody vyvinie tlak na hlavných výrobcov kazetových bômb, aby sa preorientovali na bezpečnejšie a spoľahlivejšie zbrojné systémy.
Dohodu o zákaze pozemných mín z roku 1997 museli nakoniec začať rešpektovať aj viaceré krajiny, ktoré ju odmietli podpísať.