Praha/Moravany 19. mája (TASR) Česká železničná inšpekcia zatiaľ nepozná príčiny rannej vlakovej nehody, pri ktorej v Moravanoch v Pardubickom kraji rušeň zozadu narazil do osobného vlaku. Okolnosti nešťastia naznačujú, že zlyhanie môže byť na strane dispečerov alebo zabezpečovacej techniky.
Špekulácie, že nehodu zavinil strojvodca lokomotívy, ktorá narazila do osobného vlaku, sa nepotvrdili. Podľa hovorcu železničnej inšpekcie Zdeňka Neusara mala lokomotíva vjazd na koľaj povolený. Na koľaji pritom stál osobný vlak, ktorý sa už rozbiehal.
Náraz lokomotívy v rýchlosti 40-50 kilometrov za hodinu strojvodca spoločnosti ČD Cargo neprežil. Pri nehode utrpeli ľahké zranenia tri osoby: strojvodca osobného vlaku a dvaja z 12 cestujúcich. Škody predbežne odhadli na päť miliónov českých korún.
Nehoda zamestnala záchranárov, ale vážne dopravné komplikácie nespôsobila. Miesto havárie vlaky obchádzali po vedľajších koľajach.
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) hy