Lima 18. mája (TASR) - Európska únia (EÚ) a juhoamerická obchodná aliancia Mercosur v sobotu nestanovili ďalší dátum pre rokovania o Asociačnej dohode medzi oboma regiónmi.
Diskusie o dohode sa začali v roku 1999. K žiadnemu výsledku sa však zatiaľ nedospelo, pretože sú závislé na svetových obchodných rokovaniach z Dohy.
Argentínska prezidentka Cristina Fernándezová de Kirchner, ktorej krajina teraz predsedá Mercosuru, sa v Lime stretla s predsedom vlády Slovinska, súčasným predsedom Rady Európy, a s prezidentom Európskej komisie Josem Manuelom Barrosom.
Mercosur a EÚ súhlasili s obnovením rokovaní, ale nestanovili žiadne termíny.
V osobitných obchodných rokovaniach s inými ekonomickými skupinami v Latinskej Amerike bola EÚ úspešnejšia. Rok 2009 bol určený na rokovania medzi EÚ a Andskou komunitou a tiež medzi EÚ a Strednou Amerikou.
Do aliancie Mercosur patria Brazília, Argentína, Paraguaj a Uruguaj.
EÚ a Mercosur zdôraznili potrebu Asociačnej dohody, ktorá by bola "ambiciózna a vyrovnaná", pričom sa zaviazali úspešne obnoviť rokovania "hneď, ako to okolnosti dovolia".
Okrem toho vyjadrili svoje odhodlanie podporovať rokovania z Dohy a súhlasili presadzovať politický dialóg ako nástroj na vzájomné porozumenie.
Prvé kolo rokovaní medzi oboma regiónmi sa začalo takmer pred desiatimi rokmi na 1. summite EÚ, Latinskej Ameriky a Karibiku (Eu-LAC) v Rio de Janeiru v roku 1999, pričom ukončené mali byť v roku 2004. V piatok sa v Lime skončil už 5. summit EU-LAC.
Súbežné rokovania z Dohy, kde sa objavujú prekážky ako poľnohospodárske dotácie vo vyvinutých ekonomikách a odpor iných krajín otvoriť svoje trhy pre tovar a služby, však proces spomalili. Hlavne Brazília hrá kľúčovú úlohu medzi vychádzajúcimi ekonomikami v rokovaniach z Dohy.
Napriek nezdaru posunúť sa bližšie k uzavretiu Asociačnej dohody, EÚ je hlavným externým obchodným partnerom Mercosuru. DO EÚ smeruje 24 percent vývozu z krajín tejto asociácie. Európa je tiež hlavným investorom v týchto krajinách.
Správu priniesla tlačová agentúra DPA.