San Juan 17. mája (TASR) - Vojenský sudca z Guantánama chce počkať na rozhodnutie Najvyššieho súdu pred tým, než sa rozbehne prvý tribunál pre vojnové zločiny na tejto americkej základni.
Sudca pri posudzovaní prípadu obžalovaného vodiča Usámu bin Ládina v piatok rozhodol, že pojednávanie bude odročené. Súd sa mal pôvodne začať 2. júna, odložený bol na 14.júla.
Kapitán Keith Allred povedal, že chce počkať, až Najvyšší súd rozhodne, či väzni z Guantánama majú právo spochybniť svoje zadržanie na amerických občianskych súdoch.
Allred povedal, že rozhodnutie Najvyššieho súdu, ktoré sa očakáva 30. júna, by mohlo prípad ovplyvniť.
Bin Ládinov vodič Salim Ahmed Hamdan je obvinený z podpory terorizmu a v prípade, že mu súd dokáže vinu, hrozí mu doživotné väzenie.
Niekoľko ďalších prípadov vrátane pojednávania s hlavným organizátorom útokov z 11. septembra 2001 Chálidom Šajchom Muhammadom sa má začať 5. júna.
Spojené štáty zadržiavajú na Guantáname 270 väzňov, z ktorých 80 chcú predviesť pred tribunál pre vojnové zločiny. Bol by to prvý takýto tribunál v USA od 2. svetovej vojny.
Najvyšší súd má rozhodnúť o práve väzňov všeobecne známom ako Habeas Corpus, ktoré je zakotvené v americkej ústave. Toto právo dáva súdom možnosť preveriť, či sú väzni zadržiavaní legálne.
Správu priniesla tlačová agentúra Associated Press.