Lima 16. mája (TASR) - Piaty summit štátov Európskej únie a krajín Latinskej Ameriky a Karibiku sa dnes začal v peruánskom hlavnom meste Lima. Stretnutie 60 krajín sa zameriava na boj proti chudobe a klimatické zmeny. Slovenskú republiku zastupuje minister zahraničných vecí Ján Kubiš, ktorý zhodnotil summity ako úspešnú aktivitu.
Stretnutia krajín sú pravidelné, ich cieľom je zlepšiť spoluprácu a ich tradícia sa začala vytvárať iba pred niekoľkými rokmi.
K najdôležitejším témam, o ktorých sa v Lime dva dni diskutuje, patrí chudoba, nerovnosť, sociálna zaradenosť, udržateľnosť rozvoja najmä vo vzťahu ku klimatickým zmenám a jeho prepojenosť na energetický rozvoj aj životné prostredie.
Vo štvrtok sa k týmto záležitostiam vyjadrovali ministri zahraničných vecí, ktorí vypracovali aj záverečné komuniké. Dnes sa zišli hlavy štátov a vlád.
Na summite podľa Kubiša dosť silne rezonovali dve témy: ceny potravín a dopad ich zvyšovania na situáciu najmä najchudobnejších vrstiev v krajinách menej rozvinutých, teda v štátoch Latinskej Ameriky a Karibiku, spomínali sa však aj krajiny východnej Európy.
"Druhou témou boli podmienky nutné na to, aby sa spoločnosť dobre rozvíjala nielen z hľadiska hospodárskeho rastu, ale aj z hľadiska sociálnej udržateľnosti a boja proti chudobe. Jednotlivé krajiny si tu vymieňali skúsenosti, ktoré majú so svojím vlastným vývojom.
Bolo celkom zaujímavé vypočuť si stanovisko Švédska a Fínska, ktoré spomenuli, že pred zhruba 100 rokmi patrili medzi najchudobnejšie krajiny sveta, a dnes patria medzi najbohatšie krajiny sveta. Zdôrazňovali otvorenosť ekonomík, liberálne hospodárske politiky, ale takisto aj starostlivosť o určité sociálne garancie a sociálnu sieť. Samozrejme, zmienili sa aj o penziách a dôchodkoch a starostlivosti o starnúcu populáciu. To bolo postavené do kontrastu so skutočnosťou, že pred 50, 70 rokmi to boli niektoré štáty Latinskej Ameriky, ktoré patrili medzi najbohatšie na svete. Jeden zo záverov diskusie znel, že sa treba vyhýbať veciam, ktoré znamenajú zlú politiku. Vrhnú totiž krajinu nazad," vysvetlil šéf slovenskej diplomacie.
Kubiš však zdôraznil, že diskusia sa až tak veľmi netýkala toho najdôležitejšieho - obchodných stretnutí medzi regiónmi v rámci rokovaní z Doha. Predstavitelia krajín Latinskej Ameriky uviedli, že jeden štát má prebytky ryže, druhý zasa prebytky bravčového mäsa, preto by bolo dobré kompenzovať to. "Najdôležitejšie sú obchodné rokovania, a tie sa zatiaľ nehýbu dopredu. Musím povedať, že ani naše zasadnutie sa týmito otázkami príliš nezaoberalo. Je to totiž kontroverzná, až tabuizovaná téma. Išlo skôr o posudzovanie všeobecných predpokladov pre zdravý rozvoj," dodal Kubiš.
Popoludňajšie rokovania sa mali v piatok v Lime zaoberať ešte otázkami klimatických zmien, životného prostredia a udržateľného rozvoja, kde minister plánoval vystúpiť s krátkym príspevkom o politike Slovenskej republiky v tejto oblasti. "Priblížil by som tým naše rozvojové záujmy a zámery, najmä pokiaľ ide o jadrovú energetiku," spresnil Ján Kubiš.
Minister využil summit aj na bilaterálne stretnutia týkajúce sa tém, ktoré zaujímajú obe strany, teda najmä bezpečnostných a zahraničnopolitických otázok.
jam kol