Rím 16. mája (TASR) - Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) i španielska vláda vyjadrili dnes znepokojenie nad prejavmi xenofóbie a násilia voči prisťahovalcom v Taliansku. Rím tvrdí, že takéto obavy sú neodôvodnené.
Talianska polícia tento týždeň vypratala nelegálne rómske osady v Neapole po tom, ako miestni obyvatelia počas noci podpaľovali ich chatrče. Rozhnevali ich správy o tom, že 17-ročná Rómka sa údajne pokúsila uniesť dieťa. V krajine následne zatkli asi 400 nelegálnych imigrantov obvinených z účasti na kriminalite. Polícia sa zamerala na Rómov, ktorí prišli do Talianska z východnej Európy, najmä Rumunska.
Úrad OBSE pre demokratické inštitúcie a ľudské práva (ODIHR) v stanovisku z Viedne vyzval novú taliansku pravicovú vládu, aby zabránila útokom na rómske komunity.
"Frustráciu z vysokej úrovne kriminality možno pochopiť. Avšak terajšie stigmatizovanie Rómov a skupín prisťahovalcov v Taliansku je nebezpečné, pretože prispieva k podnecovaniu napätia a zvyšuje možnosť násilia," uviedol riaditeľ ODIHR Christian Strohal.
Španielska vicepremiérka María Teresa Fernández de la Vega tiež vyjadrila znepokojenie nad udalosťami, ku ktorým v Taliansku došlo od minulotýždňového nástupu novej vlády Silvia Berlusconiho. "Naša vláda odmieta násilie, rasizmus a xenofóbiu a preto nemôže súhlasiť s tým, čo sa deje v Taliansku," vyhlásila pred novinármi.
Námestníčka talianskeho ministerstva zahraničných vecí Stefania Craxiová odmietla kritiku "v Španielsku a Európe" ako vyjadrenia ľudí, ktorí "predstierajú naivitu".
"Keby si radšej zistili fakty, pochopili by, že opatrenia talianskej vlády sú zamerané práve na upokojenie explózie xenofóbnych nálad," uviedla Craxiová. Problémy s imigrantmi označila za výsledok "nezodpovednej politiky" predošlej stredoľavej vlády Romana Prodiho.
Správu priniesla agentúra Reuters.