Osoby, ktoré nelegálne zhromažďujú humanitárny materiál naliehavo potrebný v postihnutých regiónoch a obchodujú s ním, sa podľa mjanmarských úradov vystavujú riziku trestného stíhania.
Varovanie priniesli dnes štátne médiá ázijskej krajiny po tom, ako sa objavili správy, že sa zahraničná pomoc verejne predáva na trhoviskách. Úrady apelovali na občanov, aby nahlásili akékoľvek zneužívanie humanitárneho materiálu.
Objavili sa tiež tvrdenia, že mjanmarská armáda zadržiava a využíva humanitárne dodávky na vlastné ciele, zatiaľ čo medzi obyvateľstvom údajne distribuuje nekvalitné potraviny miestnej výroby.
Bývalú britskú kolóniu Barma postihol začiatkom mája ničivý cyklón Nargis, ktorý si podľa odhadov OSN vyžiadal možno až 130.000 ľudských životov a spustošil rozsiahle husto obývané oblasti. Mjanmarská vláda hovorí o viac ako 60.000 obetiach a nezvestných.
O prežitie v ústrety hladu a chorobám stále bojujú približne dva milióny Mjanmarcov. Pomoc sa zatiaľ dostala len asi k pol miliónu postihnutých obyvateľov.
Prísun naliehavej pomoci do delty rieky Iravádí je aj dva týždne po ničivom cyklóne veľmi nedostatočný. Vojenská junta sa stala terčom ostrej kritiky medzinárodného spoločenstva za nedostatočnú spoluprácu so zahraničnými expertmi a organizáciami.
OSN je zatiaľ nútená koordinovať priebeh humanitárneho úsilia na diaľku z thajskej metropoly Bangkok.