SME

Srbskí socialisti budú vraj vládnuť s demokratmi

V Srbsku vznikne po nedeľňajších parlamentných voľbách vláda vedená proeurópskou Demokratickou stranou (DS) prezidenta Borisa Tadiča, v ktorej okrem demokratov a liberálov budú aj socialisti.

V stredu o tom informovali viaceré srbské médiá. Práve o socialistov súperia oba hlavné srbské politické bloky, Tadičovi demokrati a nacionalisti. Ako v stredu s odvolaním sa na popredných politikov DS aj socialistov napísal srbský denník Blic, obe strany sú "veľmi blízko" dohode o vytvorení spoločnej vlády. Oficiálne to však oznámia až po tom, čo volebná komisia oznámi konečné výsledky volieb.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Socialisti, z ktorých výsledok nedeľňajších volieb spravil rozhodujúcu silu na srbskej politickej scéne, v stredu rokovali o prípadnej vládnej spolupráci s odchádzajúcim nacionalistickým premiérom Vojislavom Koštunicom. Ten ich presviedčal, aby išli do vlády s jeho Demokratickou stranou Srbska a Srbskou radikálnou stranou (SRS), ktorá skončila vo voľbách na druhom mieste. Politici zatiaľ médiá o výsledkoch rokovaní neinformovali, predseda socialistov Ivica Dačič povedal iba to, že rokovania boli konštruktívne a budú pokračovať aj vo štvrtok.

SkryťVypnúť reklamu

Tadič v stredu vyhlásil, že budúca srbská vláda by mala byť proerópska, pretože tak rozhodli srbskí voliči. Kritizoval snahy Koštunicu prilákať na svoju stranu socialistov. Tadič bude "brániť vôľu ľudu všetkými demokratickými a legitímnymi prostriedkami". "Väčšina srbských občanov podporuje politiku pokračovania európskej integrácie. Politika nenávisti a agresie prehrala," vyhlásil v stredu Tadič.

Tadič podľa denníka Blic strávil plné dva dni presviedčaním predsedu socialistov Dačiča. "O dohode by sme mali informovať hneď po zverejnení oficiálnych výsledkov volieb, ktoré bolo odložené o sedem dní," cituje Blic vysokopostaveného politika, ktorý sa podieľal na rokovaniach.

Tadič už v utorok vyhlásil, že začal rokovať s "určitými stranami podporujúcimi vznik stabilnej vlády, ktorá dovedie krajinu do Európskej únie". "Nová vláda bude pracovať pre dobro všetkých občanov Srbska, na základe princípov sociálnej spravodlivosti, bude chrániť práva pracujúcich a vytvárať podmienky na vznik nových pracovných miest," povedal prezident. Presne tieto požiadavky sú základom programu socialistov.

SkryťVypnúť reklamu

Socialisti skončili vo voľbách štvrtí, podľa zatiaľ stále len neoficiálnych výsledkov budú mať 20 poslancov v parlamente a ani jeden blok - prozápadný či nacionalistický - bez nich nemôže vytvoriť vládu. Socialistom sú názorovo bližší skôr nacionalisti, niektorí srbskí politológovia však už bezprostredne po voľbách začali naznačovať, že zo strategického hľadiska by pre stranu bolo rozumnejším rozhodnutím pripojiť sa k prozápadnému táboru.

V nedeľňajších voľbách zvíťazila prekvapivo vysokým rozdielom koalícia Za európske Srbsko na čele s Tadičovou DS. V 250-člennom parlamente by mala mať 102 poslancov. Tadič má istú podporu Liberálnej demokratickej strany, ktorá by mala mať 14 poslancov, plus štyroch poslancov maďarskej menšinovej strany. Spolu so socialistami tak bude mať v parlamente pohodlnú väčšinu 140 hlasov.

SkryťVypnúť reklamu

Nacionalistická Srbská radikálna strana, ktorá skončila vo voľbách na druhom mieste, by mala mať v parlamente 78 poslancov. Radikáli môžu rátať aj s 30 poslancami Demokratickej strany Srbska odchádzajúceho premiéra Vojislava Koštunicu. Ak by získali na svoju stranu socialistov oni, disponovali by pomerne tesnou väčšinou 128 parlamentných kresiel.

Európska únia už v utorok vyhlásila, že by nemala problém s účasťou srbských socialistov, ktorých dlhé roky viedol bývalý juhoslovanský a srbský prezident Slobodan Miloševič, v novej srbskej vláde. Podľa európskeho komisára pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Javiera Solanu si únia cení, že srbskí voliči vyjadrili túžbu začleniť sa do EÚ. Každá vláda, ktorá tento cieľ naplní, je akceptovateľná, povedal.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  1. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  2. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  6. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  7. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 076
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 8 638
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 718
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 438
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 948
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 596
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 261
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 864
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu