ŽENEVA 13. mája (SITA/AFP) - V Barme, ktorú zasiahol ničivý cyklón Nargis, je nevyhnutné uskutočniť záchrannú leteckú alebo námornú operáciu v záujme odvrátenia "druhej katastrofy". V utorok to vyhlásila hovorkyňa Úradu OSN pre koordináciu humanitárnych záležitostí (OCHA) Elisabeth Byrsová. Zvládnutie krízy podľa nej predstavuje obrovský logistický problém, preto je nevyhnutné vytvoriť letecký alebo námorný koridor, ktorý dokáže zabezpečiť čo najrýchlejší prísun pomoci. "OSN a OCHA sú znechutené z toho, že nemôžu privážať viac pomoci," povedala novinárom v Ženeve s tým, že ak sa záchranné a humanitárne práce rýchlo nerozbehnú, bude Barma čeliť druhej katastrofe.
OSN odhaduje, že pomoc potrebuje až 1,5 milióna ľudí. 750 000 ľudí potrebuje na tri mesiace asi
55 000 ton ryže, pričom viac než polovicu z tohto množstva treba podľa Byrsovej doviezť. Dvanásť dní po cyklóne sa Svetovému potravinovému programu OSN podarilo dopraviť do Barmy len 361 ton potravín, no len 175 ton bolo distribuovaných. Pomoc sa zatiaľ dostala len k asi 270 000 ľuďom. "Ak sa prísun humanitárnej pomoci nezrýchli, situácia sa značne zdramatizuje," varovala Byrsová
Barmská vojenská vláda stále odmieta prítomnosť zahraničných humanitárnych pracovníkov v krajine a doteraz do postihnutých oblastí pustila len pár vybraných. Junta naďalej odmieta nátlak zo strany medzinárodného spoločenstva a tvrdí, že humanitárne a záchranné práce zvládne sama. Za svoj odmietavý postoj vpustiť do krajiny zahraničných záchranárov si junta vyslúžila ostrú kritiku, napríklad od generálneho tajomníka OSN Pana Ki-muna či prezidenta USA Georgea Busha. "Krajina ešte nepotrebuje vyškolených humanitárnych pracovníkov," povedal viceadmirál Soe Thein pre barmský denník Nové svetlo pre Mjanmarsko, hlásnu trúbu armády, ktorá takmer pol storočia vládne v krajine železnou rukou.
Podľa oficiálnych údajov si živel vyžiadal 32 tisíc obetí na životoch. Ďalších asi 30 tisíc ľudí je nezvestných. Existujú však obavy, že zahynúť mohlo viac ako 100 tisíc ľudí.