Budapešť 12. mája (TASR) Skupina srbských mladíkov zbila v nedeľu nadránom vo vojvodinskej Subotici čestného predsedu radikálneho maďarského Mládežníckeho hnutia 64 stolíc (HVIM) Lászlóa Toroczkaiho.
O incidente dnes informoval maďarský portál hirszerzo.hu s tým, že lídra, ktorý je svojou extrémistickou činnosťou známy aj na Slovensku, srbská polícia vykázala z krajiny.
Skupina útočníkov vytiahla extrémistu z jeho auta a zbila ho. Po nemocničnom ošetrení srbská polícia Toroczkaiho predviedla na policajnú stanicu, potom ho eskortovali na maďarské hranice a na dva roky bez udania dôvodu vykázali zo Srbska.
Vojvodinskí členovia HVIM zatiaľ prípad odmietli komentovať. Portál pripomína, že Toroczkaiho vo Vojvodine nezbili prvýkrát, vlani v lete v Zente na Letných mládežníckych hrách ho napadli pri vystúpení maďarskej skupiny Kárpátia. Predvlani mu úrady neumožnili vstup do Srbska.
Slovenská polícia v septembri 2006 vyhostila vodcu HVIM a na päť rokov mu zakázala vstúpiť na územie Slovenska. Predseda prišiel do Bratislavy pred ministerstvo vnútra, kde chcel prečítať vyhlásenie proti národnostným incidentom na Slovensku. Pôvodne hnutie plánovalo v Bratislave demonštráciu, protest však na podnet polície zakázal starosta bratislavskej mestskej časti Staré Mesto Peter Čiernik.
(spravodajca TASR Ladislav Vallach) dem