Štátna volebná komisia po vyhodnotení hlasovacích lístkov z 34 percent volebných miestností oznámila, že DS získala 36,7 percenta hlasov, čo by znamenalo 102 mandátov v 250-člennom parlamente.
Na druhom mieste skončila ultranacionalistická Srbská radikálna strana (SRS) so ziskom 28,6 percenta hlasov (80 mandátov). Demokratická strana Srbska (DSS) úradujúceho premiéra Vojislava Koštunicu, ktorá išla do volieb so stranou Nové Srbsko, dostala 13,5 percenta hlasov (37 mandátov).
Srbská socialistická strana (SPS), ktorú založil bývalý juhoslovanský prezident Slobodan Milosevič, dosiahla so ziskom 9,1 percenta hlasov (25 mandátov) svoj najlepší výsledok od jeho zosadenia v októbri roku 2000.
Do parlamentu sa zrejme nedostane prozápadná Liberálnodemokratická strana (LDP), ktorá má zatiaľ na konte 4,5 percenta hlasov a teda zostala pod päťpercentnou klauzulou.
Víťazstvo DS bolo výrazné podľa čiastkových výsledkov aj v Belehrade, kde dostala okolo 40 percent hlasov. Podobne to vyzerá aj v severosrbskej provincii Vojvodina, kde sa volil aj regionálny parlament.
Tadič nechce v novej vláde nacionalistov, tí zasa jeho
Srbský prezident Boris Tadič vyhlásil svoju proeurópsky orientovanú Demokratickú stranu (DS) za víťaza dnešných parlamentných volieb. Takýto výsledok hlasovania privítala Európska únia.
"Občania Srbska bez akýchkoľvek pochybností potvrdili podporu jednoznačnej európskej ceste," vyhlásil Tadič vo večerných hodinách v centrále DS. "Občania chcú Srbsko vidieť v Európskej únii. A Srbsko bude v EÚ. Sľúbili sme to a aj to uskutočníme."
Za druhý strategický cieľ novej vlády považuje Tadič zachovanie územnej celistvosti Srbska. "Nová vláda neuzná nezávislosť Kosova," zdôraznil. Pripomenul, že to je aj jeden z programových bodov DS.
Tadič ďalej ubezpečil, že DS bude tvoriť jadro novej vlády. Prezident očakáva zložité koaličné rokovania. Chce na ne pozvať všetky strany, ktoré akceptujú päť programových princípov DS. Okrem vstupu do EÚ a územnej celistvosti Srbska to sú zvýšenie životnej úrovne, boj proti korupcii a spolupráca s Medzinárodným trestným tribunálom pre bývalú Juhosláviu (ICTY).
"Doterajší premiér Vojislav Koštunica sa v žiadnom prípade nestane opäť predsedom vlády," zdôraznil Tadič. Víťaz volieb nepripustí vytvorenie vlády zo strán, ktoré chcú Srbsko "doviesť do izolácie". Narážal tým na eventuálnu povolebnú koalíciu Srbskej radikálnej strany (SRS), Koštunicovej Demokratickej strany Srbska (DSS) a Socialistickej strany Srbska.
Líder ultranacionalistickej SRS Tomislav Nikolič krátko po Tadičových slovách vyzval DSS a socialistov, aby tieto tri strany vytvorili koaličnú vládu napriek víťazstvu prozápadného bloku. Zároveň spochybnil nárok Tadičovej DS na zostavenie vlády, hoci získala najviac hlasov.
"Existujú veľmi jasné možnosti koalície bez DSS," vyhlásil Nikolič. Tadiča obvinil z "hrubého porušenia ústavy", keď z budúcej vlády vylúčil nacionalistické strany, ktoré spolu zrejme získajú väčšinu kresiel v parlamente.
Jasné víťazstvo proeurópskeho tábora v srbských parlamentných voľbách privítalo vo večerných hodinách slovinské predsedníctvo EÚ. Voľby boli podľa neho slobodné a demokratické. Predsedníctvo vyjadrilo nádej, že čo najskôr sa podarí zostaviť proeurópsky orientovanú vládu, čo Srbsku pomôže pokročiť na ceste do EÚ.