Informovala o tom sudánska štátna televízia.
Ulice Chartúmu začala obsadzovať armáda. Líder darfúrskych povstalcov z Hnutia za spravodlivosť a rovnosť (JEM) vyhlásil, že stovky jeho bojovníkov sú na predmestiach metropoly a bojujú s bezpečnostnými silami.
Darfúrskym rebelom sa doposiaľ nepodarilo prísť do takejto blízkosti centra Chartúmu. Zákaz vychádzania má podľa armádneho hovorcu platiť počas celej noci a odvolajú ho o šiestej hodine ráno miestneho času.
Na západnom predmestí Omdurman sa dnes podľa miestnych obyvateľov ozývala streľba z ťažkých zbraní a na miesto smerovali vojenské helikoptéry a konvoj vozidiel, uviedla agentúra Reuters. Ulice sa zaplnili ľuďmi, ktorí sa v panike utekali skryť do svojich domovov. Armáda uzatvorila mosty, ktoré spájajú predmestie s Chartúmom.
Predstavitelia miestnej vlády a svedkovia uviedli, že rebeli bojovali proti sudánskej armáde v provincii Severný Kordofan hraničiacej s Chartúmom dnes i v piatok.
Sudán ešte predtým zvýšil bezpečnostné opatrenia v hlavnom meste v dôsledku bojov a armáda dnes obvinila Čad, že podporuje vzbúrencov. Predstavitelia Severného Kordofanu uviedli, že rebeli sa v piatok rozšírili po celom území provincie a disponujú ťažkými zbraňami.
Darfúrski povstalci prevzali kontrolu nad predmestím Chartúmu
Povstalci z darfúrskeho Hnutia za spravodlivosť a rovnosť (JEM) dnes uviedli, že prevzali kontrolu nad chartúmskym predmestím Omdurman a vstúpili do sudánskej metropoly. Prvýkrát tak oficiálne potvrdili, že uskutočnili útok na hlavné mesto.
"Snažíme sa teraz prevziať kontrolu nad Chartúmom. Ak Boh dá, prevezmeme moc, je to len otázka času," povedal tlačovej agentúre Reuters vysokopostavený veliteľ JEM Abdal Azíz al-Núr Ašr.
Podľa Ašra má hnutie v Chartúme dostatočnú podporu, dokonca aj vnútri ozbrojených síl.
Chronológia kľúčových udalostí konfliktu v západnom Sudáne
Február 2003 - Dve skupiny vzbúrencov povstali a obvinili vládu, že zanedbáva región a zbrojí arabské milície proti jeho obyvateľom.
Apríl 2004 - Sudánska vláda, Sudánska oslobodzovacia armáda (SLA) a Hnutie za spravodlivosť a rovnosť (JEM) sa dohodli na krátkodobom prímerí. Neskôr súhlasili s tým, že región by mali kontrolovať zahraničné jednotky.
Máj 2006 - Sudánska vláda a SLA podpísali novú mierovú dohodu. Znepriatelená frakcia SLA a JEM ju však odmietli.
August 2006 - Bezpečnostná rada OSN odhlasovala vytvorenie mierotvornej jednotky OSN v Darfúre s 26.000 vojakmi a policajtmi. Sudán však odmietol ideu nasadenia zahraničných jednotiek.
Január 2007 - Sudán a darfúrski povstalci sa dohodli na 60-dňovom prímerí a súhlasili s mierovým summitom sprostredkovaným Africkou úniou (AÚ) a OSN.
Februára 2007 - Hlavný prokurátor Medzinárodného trestného tribunálu (ICC) menoval prvých dvoch podozrivých z vojnových zločinov v Darfúre. Sudán uviedol, že ICC nemá jurisdikciu a neskôr odmietol príkazy na zatknutie.
Máj 2007 - Americký prezident George W. Bush uvalil nové sankcie na Sudán a požiadal o podporu pre medzinárodné zbrojné embargo na ukončenie "genocídy" v Darfúre.
August 2007 - Bezpečnostná rada OSN udelila mandát 26.000 vojakom a policajtom v rámci združenej misie a povolila jej použitie sily na ochranu civilistov.
Október 2007 - Začali sa mierové rokovania o Darfúre v Líbyi, na ktorých vláda deklarovala okamžité jednostranné prímerie. Kľúčové vzbúrenecké skupiny však na rokovaniach neboli prítomné.
Február 2008 - Čadský prezident Idriss Déby prežil útok rebelov a obvinil Sudán, že ich podporuje. Chartúm to poprel.
5. mája 2008 - Bombardovanie sudánskou armádou v najnovšej vlne násilia zasiahne základnú školu a trhovisko v Darfúre a zabije najmenej 13 ľudí.
10. mája 2008 - Vypukli boje v metropole Chartúm. Rebeli oznámili, že vnikli do mesta.