Rangún 10. mája (TASR) - V Mjanmarsku sa dnes konalo referendum o novej ústave, ktoré tamojšia vojenská junta odmietla odložiť aj napriek tragédii spôsobenej cyklónom Nargis.
Očakáva sa, že výsledky plebiscitu prinesú jasné "áno". Ústava podľa jej kritikov umožní trvalé zotrvanie pri moci vojenským lídrom, ktorí v krajine vládnu už 46 rokov.
Junta ignorovala výzvy medzinárodného spoločenstva, aby odložila referendum a venovala viac pozornosti dvom miliónom obyvateľov, ktorí po devastujúcom cyklóne zostali o hlade a bez prístrešia.
Štátna televízia dnes odvysielala videonahrávku, na ktorej dve ženy spievajú skladbu v štýle pop-music s textom "Poďme voliť... s vyhliadkou na šťastnejšie dni".
Snímka zjavne vznikla ešte pred prírodnou pohromou z 3. mája. Junta však odmietla zmeniť termín jej odvysielania aj napriek zúfalej situácii, v ktorej sa v týchto dňoch krajina nachádza.
Mjanmarskí lídri uvádzajú, že cyklón si vyžiadal podľa doterajšej bilancie 23.335 obetí na životoch. Ďalších 37.019 ľudí je nezvestných. Podľa medzinárodných humanitárnych organizácií sa konečný počet mŕtvych môže vyšplhať až na viac ako 100.000. V delte rieky Iravádí zostali pod hladinou celé dediny.
Junta odmieta umožniť príchod zahraničných expertov, ktorí majú skúsenosti s prírodnými katastrofami takéhoto rozsahu.
V krajine, kde sa posledné voľby konali pred 18 rokmi, mnohí ľudia nevedia, ako majú voliť. Veľa z nich sa po príchode do volebných miestností pýtalo "Kam mám ísť?" alebo "Čo mám urobiť?".
Referendum má znamenať odobrenie novej armádou podporovanej ústavy, po ktorej podľa generálov budú v roku 2010 nasledovať všeobecné voľby. Obidve hlasovania majú byť podľa mjanmarských lídrov súčasťou - ako to sami nazývajú - "cestovnej mapy k demokracii".
Navrhovaná ústava však garantuje armáde 25 percent parlamentných kresiel a umožňuje prezidentovi odovzdať moc ozbrojeným silám v prípade výnimočného stavu. Znemožní tiež zastávanie verejnej funkcie zadržiavanej laureátke Nobelovej ceny za mier Aung Schan Su Ťijovej.
Obavy z armády, ktorá vládne v krajine už od roku 1962, sú ale medzi obyvateľstvom také veľké, že len veľmi málo voličov sa zrejme odváži začiarknuť na volebnom lístku "X", teda "nie" ústave.
Všeobecne sa už hovorí o tom, že hlasovanie bolo zmanipulované, tak, aby sa "áno" objavilo na 84,6 percentách hlasovacích lístkov.