Mjanmarský vojenský režim dnes roznášal medzinárodnú humanitárnu pomoc ľuďom postihnutým cyklónom Nargis, ale škatule oblepil menami vysokopostavených generálov a pomoc tak premenil na propagandu vo svoj prospech.
OSN poslala do najväčšej krajiny juhovýchodnej Ázie ďalšie tri lietadlá a niekoľko kamiónov naložených núdzovými potrebami aj napriek tomu, že vojenská junta zhabala prvé dve zásielky. Vláda odsúhlasila, že nákladné lietadlo americkej armády môže dopraviť životne dôležitú pomoc v pondelok, zahraničným humanitárnym pracovníkov však stále nepovolila v stup do Mjanmarska zničeného prírodnou katastrofou.
Štátna televízia krajiny známej aj pod názvom Barma neustále vysiela zábery najvplyvnejších generálov - vrátane vodcu junty, generála Thana Šweia - ako osobne a obradným spôsobom odovzdávajú škatule s pomocou ľuďom, ktorí pohromu prežili.
Na jednej škatuli napríklad vidieť veľkými písmenami napísané meno generála Mjinta Sweia, vychádzajúcej hviezdy vo vládnej hierarchii, a úplne tak zatieňuje menšiu nálepku s nápisom "Pomoc od Thajského kráľovstva".
"Dokonca sme videli, ako regionálni velitelia píšu svoje mená na bočné strany škatúľ s pomocou, ktorá prišla lodnou dopravou z iných krajín Ázie. Velitelia tvrdia, že je to pomoc od nich a preto ju rozdávajú vo svojich regiónoch," uviedol Mark Farmaner, predseda organizácie Burma Campaign UK, ktorá sa zasadzuje za ľudské práva a demokraciu v tejto krajine.
"Pomoc nejde do oblastí, ktoré ju najviac potrebujú," vyhlásil Farmaner v Londýne.
Podľa štátnych médií zahynulo pri vyčíňaní cyklónu Nargis 23.335 ľudí a 37.019 je nezvestných, pričom v rozvodnenej delte rieky Iravádí zatopilo celé dediny. Medzinárodní humanitárni pracovníci tvrdia, že počet obetí pohromy sa môže vyšplhať aj na vyše 100.000, keďže podmienky sa zhoršujú. OSN odhaduje, že cyklón vážne postihol 1,5 milióna až 2 milióny obyvateľov a mŕtvoly nikto neodnáša.
Francúzsky prezident a ázijskí demonštranti odsúdili juntu
Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy dnes odsúdil mjanmarskú vojenskú juntu za to, že odmieta vpustiť zahraničných humanitárnych pracovníkov do krajiny, zničenej minulotýždňovým cyklónom Nargis.
Sarkozy v prejave uviedol, že medzinárodné spoločenstvo chce, aby sa núdzová pomoc dostala k mjanmarskému ľudu a "zmiernila jeho utrpenie" spôsobené cyklónom.
Prezident vyjadril ľútosť nad faktom, že "ani v 21. storočí nemôže medzinárodné spoločenstvo slobodne pomáhať ženám a mužom", ktorí trpia mučivými následkami prírodných pohrôm.
Mjanmarské štátne médiá informovali, že búrka z 3. mája sprevádzaná vetrom s rýchlosťou 190 km/h a mohutnou vlnou morskej vody usmrtila najmenej 23.000 ľudí a ďalších takmer 40.000 je nezvestných. Vláda vojenskej junty oznámila, že prijme medzinárodnú pomoc, ale nie zahraničných odborníkov a pracovníkov, ktorí by ju poskytovali.
Stovky demonštrantov v Japonsku a Malajzii, z ktorých mnohí sú mjanmarskými utečencami, dnes verejne odsúdili mjanmarskú juntu za dnešné uskutočnenie referenda o ústave, iba týždeň po vyčíňaní Nargisu v krajine. Podľa odhadov OSN zapríčinil smrť až 100.000 ľuďom a 1,9 milióna obyvateľov je bez prístrešia, trpí hladom, zraneniami, chorobami a nemá pitnú vodu. Situácia sa môže ešte zhoršiť, ak junta nevyužije včas pomoc, ktorú Mjanmarsku, známom aj pod názvom Barma, ponúka medzinárodné spoločenstvo.
Približne 500 demonštrantov, väčšinou v tričkách s nápisom "No" (Nie), sa zhromaždilo pred mjanmarským veľvyslanectvom v malajzijskom hlavnom meste Kuala Lumpur a iba ticho odriekalo modlitby.
"Armáda mieri zbraňou na náš ľud už príliš dlho, ona sa nad ním nezľutuje ani kvôli cyklónu," povedal mjanmarský utečenec, ktorý viedol protest. "Ľudia zomierajú, a generáli chcú pokračovať s touto umelou demokraciou," dodal.
Niektorí účastníci protestu držali transparenty s nápisom "Junta, odstúp" a "Cyklón Nargis a junta sú vrahovia".
Stovky protestujúcich sa zišli aj v uliciach Tokia. Skandovali protivládne heslá a niesli nápisy "SOS Barma" alebo "Barma nepotrebuje takéto vraha ako Than Šwei". Tento generál stojí na čele mjanmarskej junty.
Zastrašovaní voliči povedali "áno" ústave
Mjanmarskí voliči v dnešnom referende veľkou väčšinou schválili vojenskými lídrami presadzovanú novú ústavu. Informovali o tom predstavitelia, ktorí boli prítomní pri sčítavaní hlasov. Podľa niektorých zdrojov však počas referenda dochádzalo k zastrašovaniu.
Dobre informované zdroje uviedli, že za nový základný zákon štátu hlasovalo 80 až 90 percent voličov. Kritici mjanmarskej junty označujú novú ústavu za nespravodlivú a nedemokratickú. Tvrdia, že umožní trvalé zotrvanie pri moci vojenským lídrom, ktorí v krajine vládnu už 46 rokov.
Podľa očitých svedkov dochádzalo v hlasovacích miestnostiach po celej krajine k zastrašovaniu.
Výsledky referenda budú pravdepodobne oficiálne zverejnené až po 24. máji - po tom, ako odhlasujú aj obyvatelia oblastí najviac postihnutých cyklónom Nargis.
Junta ignorovala výzvy medzinárodného spoločenstva, aby odložila referendum a venovala viac pozornosti dvom miliónom obyvateľov, ktorí po devastujúcom cyklóne zostali o hlade a bez prístrešia.
Navrhovaná ústava garantuje armáde 25 percent parlamentných kresiel a umožňuje prezidentovi odovzdať moc ozbrojeným silám v prípade výnimočného stavu. Znemožní tiež zastávanie verejnej funkcie zadržiavanej laureátke Nobelovej ceny za mier Aung Schan Su Ťijovej.