Mestečko Daisetta v juhovýchodnej časti amerického štátu Texas ohrozuje zväčšujúci sa závrt .
Ide o krasovú jamu, ktorá môže vzniknúť buď rozpúšťaním vápencového podložia alebo prepadnutím prázdneho podzemného priestoru.
Závrt už stihol pohltiť telefónne antény, stromy, automobily, cisterny s ropou a rôzne prístroje, ktoré sú nasadené do oblastí, kde sa ropa ťaží. Daisetta má za sebou totiž históriu relatívne úspešného ropného mestečka.
VIDEO: Obrovský závrt sa zväčšuje
KLIKNITE na obrázok, zobrazí sa vo veľkom rozlíšení
Zjavil sa ako šesťmetrová diera
Priemer závrtu je v súčasnosti už takmer 300 metrov a jeho hĺbka je 80 metrov. Zjavil sa len v stredu ako šesťmetrová diera v zemi. Odvtedy sa zväčšuje a pohlcuje všetko, čo mu stojí v ceste. V piatok však vo svojom raste poľavil. "Nie sme si úplne istí, či prestal. Sme si však istý, že spomalil," povedal pre tlačovú agentúru AP Tom Branch, koordinátor krízového tímu.
Závrt je naplnený zmesou ropy a bahna. Geológovia ho budú musieť sledovať minimálne tri mesiace, aby mohli určiť, či sa nezväčšuje.
Jayme Downsová, ktorej dom sa nachádza len 300 metrov od jamy, si nie je istá, či jej nervy vydržia tak dlho. "Mám veľké obavy," povedala pre AP. "Neviete, čo sa môže stať. Nemôžete to vedieť. Celé mesto by sa mohlo prepadnúť."
VIDEO: Diera je naplnená ropou a bahnom
Zvedavcom ponúkajú skupinové prehliadky
Miestna verzia celonárodnej televíznej stanice FOX priniesla správu, že obyvatelia mesta a okolia sú na dieru takí zvedaví, že šerif musel okolo nej povoliť skupinové turistické pochôdzky.
Zvedavcom chce týmto spôsobom zatrhnúť nebezpečné obzeranie si diery zblízka. Tým, ktorí si ju budú chcieť pozrieť sami, pohrozil väzbou.
Mesto sedí na soľnej klenbe
Daisetta má asi tisíc obyvateľov a v bezprostrednej blízkosti obrovskej jamy sa nachádza okolo sto domácností. Zatiaľ k ich evakuácii nedošlo. Tak isto neboli hlásené ani žiadne ujmy na zdraví.
Úrady stále zisťujú, čo bolo príčinou vzniku závrtu.
Mestečko sa nachádza nad soľnou klenbou, ktorá sa vytvára na miestach, kde sa milióny rokov hromadí zemný plyn a soľný roztok z ropy. Ťažba ropy v tejto oblasti mohla podľa geológa Carla Normana viesť k poškodeniu tejto klenby a jej zrúteniu.
Závrt však mohol vzniknúť aj prírodne. Priesakom podzemnej vody do soľnej klenby, ktorá začala jej časti rozpúšťať. Porušila sa jej statika a v jednej časti sa rozpadla.
Fotografie hlbokého závrtu v meste Guatelama City - kliknite
Ako najčastejšie vznikajú závrty na Floride - kliknite
VIDEO: Obyvateľa Daisetty neopúšťa humor, uvažuje nad lodnou dopravou
Na mieste sa možno nedodržiavali predpisy
Don Van Nieuwenhuise, profesor geologických vied na Houstonskej univerzite tvrdí, že ťažba a spracovanie ropy nemá vplyv na pevnosť soľnej klenby. Myslí si, že závrt pravdepodobne súvisí s odpadovou slanou vodou, ktorá je v tomto regióne podzemne uschovávaná. Slaná voda je vedľajším produktom spracovania ropy a musí byť uskladnená v podzemí, aby neznečisťovala sieť vodovodov a životné prostredie.
"Pravdepodobne narušila časť soľnej klenby a tá teraz vyteká," povedal. Jej medzičasom dutá časť sa teda mohla prepadnúť.
Miestne úrady už preverujú potrubia a ropovody a zisťujú, či nedošlo k porušeniu predpisov. Kontrolujú aj ovzdušie a kvalitu vody. Znečistenie zatiaľ nepotvrdili.
Dva ropovody, ktoré začali v stredu v blízkosti závrtu vytekať, už zabezpečili.
Autor: zh