Pozemným konvojom s humanitárnou pomocou smerujúcou z Thajska potrvá šesť až desať dní, kým dorazí do cyklónom postihnutého mjanmarského mesta Rangún v dôsledku otrasného stavu ciest. Informovala dnes o tom OSN. Svetový potravinový program (WFP) dnes medzitým pozastavil lety do Mjanmarska po tom, čo Rangún skonfiškoval potraviny.
Ako "nepodložené" odmietol dnes hovorca mjanmarskej vlády obvinenia agentúry OSN, že vojenská junta zhabala všetku humanitárnu pomoc, ktorú WFP dopravil do krajiny.
Hovorca Ye Htut povedal, že vláda iba prevzala kontrolu nad distribúciou pomoci, aby ju "bezodkladne dopravila vlastnými pracovníkmi do postihnutých oblastí". Reagoval na obvinenie WFP, ktorý tento krok považuje za zhabanie a vyhlásil, že chce vedieť, kto "tieto nepodložené tvrdenia" rozširuje.
UNICEF poslal tablety na čistenie vody
Detský fond OSN (UNICEF) dnes informoval, že do Mjanmarska dorazila zásielka s troma miliónmi tabliet na čistenie vody, ktoré v stredu odoslal zo svojho pohotovostného logistického centra v dánskej Kodani. Zásielku dopravili letecky do hlavného mesta Mjanmarska, Rangúnu, informovala TASR manažérka UNICEF Slovakia Anka Beňová.
"Telefonovala som teraz s našou centrálou v Ženeve a jediné, čo mi k tomu vedeli povedať je, že lietadlo pristálo ráno v poriadku, .... ale nevedia nič bližšie. ... Informácia o zhabaní pomoci, ktorá bola dopravená do krajiny, vyšla od inej agentúry (OSN), ale budú sa ešte pokúšať spojiť a zistiť, akým spôsobom sa teraz pomoc distribuuje, či je všetko v poriadku," odpovedala Beňová na otázku TASR, či sa tablety dostali v poriadku k ľuďom, ktorí pomoc naliehavo potrebujú.
Pripomenula, že mjanmarská vláda oficiálne oslovila OSN so žiadosťou o poskytnutie humanitárnej pomoci. OSN podľa dohody s mjanmarskou vládou mala byť hlavnou humanitárnou organizáciou, ktorá bude pomoc koordinovať.
"V súčasnosti prebieha lokálne koordinácia aktivít, komunikujeme veľmi úzko s mjanmarskou vládou ako takou, s ostatnými agentúrami OSN, aj s miestnym sektorom a niektorými zahraničnými neziskovými organizáciami," dodala Beňová.
Junta chce pomoc, ale nie ľudí
Mjanmarský vojenský režim udáva bilanciu viac ako 62.000 mŕtvych alebo nezvestných po ničivom cyklóne Nargis, ktorý minulý víkend zasiahol deltu rieky Iravádí. Vojenská junta tvrdí, že potrebuje medzinárodnú pomoc, ale nepotrebuje zahraničných odborníkov a ľudí, ktorí ju doručia.
Thajské pohraničné mestečko Mae Sot je od Rangúnu vzdialené 400 kilometrov, napriek tomu cesta trvá pri najlepších podmienkach najmenej tri dni, uviedla agentúra Reuters.
Podľa Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR), ktorý v sobotu vyslal dva alebo tri nákladné vozidlá s humanitárnou pomocou vrátane stanov a prikrývok, však cesta do Rangúnu potrvá najmenej týždeň.
Najväčším problémom sú zdemolované cesty
Otrasné podmienky pozemnej cesty predstavujú najväčší problém pre humanitárne organizácie a zahraničné vlády, ktoré sa usilujú poskytnúť 1,5 miliónu ľudí postihnutých cyklónom Nargis.
Svoje plány navštíviť cez víkend Rangún zrušil thajský premiér Samak Sundaravej, ktorý chcel presvedčiť juntu, aby akceptovala humanitárnych pracovníkov a pomoc z USA. Mjanmarská vláda totiž predtým uviedla, že nie je pripravená prijať zahraničných humanitárnych pracovníkov do krajiny.
Vojenská junta medzitým odmietla podľahnúť medzinárodnému tlaku a neodvolala referendum novej ústave, ktoré sa uskutoční cez víkend. Junta napriek osobnej výzve zo strany generálneho tajomníka OSN Pan Ki-muna, aby sa sústredili na svoju "národnú tragédiu", odložila hlasovanie na 24. mája iba v najťažšie postihnutých oblastiach metropoly Rangún a v delte rieky Iravádí.
Bill Gates prostredníctvom svojej nadácie podporil humanitárnu pomoc v Mjanmarsku troma miliómi dolárov a naďalej bude poskytovať softvérovú podporu s cieľom opätovného spojenia medzi príslušníkmi rodín, ktoré ničivý cyklón rozdelil.
Informovali o tom agentúry Reuters a DPA.