Praha/Ottawa 9. mája (TASR) Imigračné úrady Kanady čelia v ostatných mesiacoch opäť vlne českých žiadateľov o azyl. Ako dnes upozornili české médiá s odvolaním sa na kanadský časopis pre zahraničnú politiku Embassy, od 1. novembra 2007 do konca marca 2008 požiadalo v Kanade o azyl 267 českých občanov. Podľa riaditeľa Strediska rómskej komunity v Toronte Paula St. Claira žiadateľmi z Česka sú Rómovia.
Údaje o vysokom počte žiadateľov o azyl vyvolávajú obavy, aby Kanada pre občanov ČR opäť nezaviedla vízovú povinnosť. Za rovnaké obdobie požiadali v Kanade o azyl iba dvaja občania Lotyšska a za viac ako rok iba piati občania Estónska.
Štatistické údaje o počte žiadateľov o azyl z ďalších krajín vrátane Slovenska, ktorým Kanada zrušila vízovú povinnosť v marci, zatiaľ nie sú k dispozícii.
Hovorkyňa MZV Kanady Karen Shaddová-Evelynová v časopise Embassy konštatovala, že otázka utečencov je jedným z kritérií pri úvahách, či sa vízový režim obnoví.
"Kanada dostala prísľub z ČR a Maďarska, rovnako ako od ďalších nových členov EÚ, že zvýšia spoluprácu s Kanadou v otázkach imigrácie a vymáhania práva," uviedla hovorkyňa kanadskej diplomacie.
Podľa Paula St. Claira sa situácia českých Rómov od vstupu ČR do EÚ zhoršuje. "Väčšina miest (v Česku) je plná skínov. Ľudia, najmä Rómovia, sú terčom útokov. Každý s tmavou pleťou je napadaný. Sú to veľkí rasisti," dodal s tým, že dôvodom pre imigráciu českých Rómov do Kanady sú aj prekážky, ktoré Rómovia majú vo svojej vlasti v prístupe k vzdelaniu a pracovným príležitostiam.
Správy o rasovo motivovaných útokoch na Rómov sú v Česku v ostatných rokoch iba ojedinelé, ale stále častejšie dochádza k verejným prejavom ultrapravice a neonacistov.
Pražská radnica tento týždeň zakázala už päť zhromaždení a pochodov neonacistov a ultrapravičiarov. Stúpenci Národného odporu sa podľa magistrátu Prahy pod rôznymi zámienkami snažili usporiadať pochod k veľvyslanectvu Izraela v Prahe 6.
Podľa úradníkov však skutočným dôvodom zhromaždenia 14. mája malo byť pripomenutie si 60. výročia založenia Štátu Izrael a výzva k podnecovaniu nenávisti a neznášanlivosti medzi občanmi kvôli ich národnosti, pôvodu a náboženskému vyznaniu.
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) dem