Londýn 9. mája (TASR) - Lemury z rodu maki sú navzájom také podobné, že nájsť partnera správneho druhu v noci v tropickom pralese Madagaskaru by mohlo byť otázkou šťastia.
Nový výskum publikovaný nezávislým britským online vydavateľstvom BioMed Central v časopise BMC Biology ukázal, že aj lemury používajú na prilákanie samičky rovnakého druhu rozličnú vokalizáciu.
Ešte donedávna sa lemur sivý, hnedý a Goodmanov lemur považovali za jeden živočíšny druh. Avšak genetické testy ukázali, že ide o tri odlišné druhy, ktoré sú si navzájom tak podobné, že sa podľa vzhľadu nedajú rozoznať - ide o tzv. kryptické druhy.
"Základný problém pre kryptické druhy, ktoré obývajú tú istú oblasť, je v usmerňovaní reprodukcie a vo vylúčení podobných jedincov iných druhov za partnerov," uviedla Pia Brauneová z Inštitútu zoológie na univerzite v Hannoveri.
Bádatelia nahrali nočné vábenie samčekov všetkých troch druhov a potom ich prehrali sivému lemurovi. "Sivé lemury reagovali viac na vábenie iných sivých lemurov, ako na vábenie iných druhov. Vábenie lemura hnedého, ktorý žije v tom istom prostredí, ignorovali, pričom sa ukázal záujem o vábenie Goodmanovho lemura, s ktorým sa za normálnych okolností lemur sivý nikde nestretne," zistili vedci.
Bádatelia dodali, že "ide o prvý dôkaz divergencie v druhovo špecifickom vábení medzi kryptickými primátmi."
Nočné serenády, typické pre vtáky a žaby, pomáhajú zabezpečiť, aby jedinci jedného druhu nestrácali čas hľadaním samičiek iného druhu, čo by neprinieslo potomstvo, alebo by viedlo k splodeniu neplodných hybridov.
"Naše zistenia potvrdzujú evolučnú hypotézu, že spolužitie druhov vedie k odlišnosti v signalizácii a v jej rozpoznaní, aby sa predišlo neželanej hybridizácii," tvrdia vedci.