Praha 8. mája (TASR) Česká republika si dnes pripomenula 63. výročie konca druhej svetovej vojny, ktorý je v ČR Dňom víťazstva. Pietneho aktu na námestí Pod Emauzy v Prahe sa zúčastnili najvyšší ústavní činitelia Česka, prezident Václav Klaus, predsedovia oboch komôr parlamentu, ministri, predstavitelia Generálneho štábu Armády ČR, zástupcovia legionárov, Sokola a vojnoví veteráni druhej svetovej vojny.
Pietne akty, spomienkové slávnosti a kladenie kvetov a vencov sa dnes konali v celej krajine, ale záujem občanov bol pomerne slabý. Upozornil na to aj prezident Klaus, ktorý pripomenul, že toto výročie si treba pripomínať každoročne, a nielen keď je výročie "okrúhle".
Medzi veteránmi, ktorí si každoročne v Česku pripomínajú koniec druhej svetovej vojny, sú aj bývalí účastníci SNP, ktorých životný osud zavial do Česka.
"Keby to nastalo teraz niekedy a bol by som taký mladý, ako som bol vtedy, tak by som sa zúčastnil toho boja. Tam išlo skutočne o veľa. Tam išlo o opätovné obnovenie Československej republiky, o zničenie fašistického Nemecka a vytvorenie demokratického Československa. Človek bol mladý, mal určité ideály a chcel splniť tieto ciele. A ináč sa tieto ciele nedali splniť. Len otvoreným bojom, účasťou na tomto boji, až do úplného ukončenia," povedal pre TASR dnes 86-ročný plukovník vo výslužbe Ján Fačko na otázku, či neľutuje, že sa do povstania a bojov zapojil.
Svoju účasť v SNP neľutuje ani ďalší účastník povstania, dnes 81-ročný Pražan Milan Coch. "Viete, my sme boli taká generácia, ktorá si nie veľmi mohla vyberať," konštatoval pre TASR.
Obaja sa zhodujú aj v tom, že mládež o históriu a vzdialené vojnové udalosti dnes veľký záujem nemá. Vinu za klesajúce historické povedomie však nekladú na mladých, ale skôr na to, že ich k tomu nikto náležitým spôsobom nevedie.
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) dem