Viedeň 8. mája (TASR) - Z incestu obvinený muž z Amstettenu si bol vedomý svojho zločinu. Po celých 24 rokov, čo väznil svoju dcéru, vedel o nesprávnosti svojho konania, uviedli dnes rakúske noviny News.
Obhajcovi Rudolfovi Mayerovi 73-ročný muž povedal, že o tom, čo urobil, presne vedel, "že je to nesprávne, že musel byť blázon, keď to urobil". Zároveň sa však pre neho stávalo stále väčšou samozrejmosťou viesť v pivnici druhý život.
S výstavbou podzemného väzenia začal už "dva alebo tri roky" predtým, ako dcéru uväznil. V stredu denník Bild uverejnil, že Josef F. advokátovi povedal, že nie je "nijaké monštrum" a o zatvorených sa vždy staral.
Vyšetrovací sudca v rakúskom meste St. Pölten v piatok rozhodne, či Josef F. zostane ďalej vo väzení. Dom a pozemok obvineného v najbližších dňoch preskúmajú špeciálnym pozemným radarovým zariadením.
Josef F. v záznamoch výpovede, na ktoré sa odvoláva rakúska tlač, poprel znásilňovanie dcéry už vo veku od 11 rokov. To totiž uviedla teraz 42-ročná Elisabeth pri svojom prvom vypočutí políciou.
"To nesúhlasí," povedal obvinený a dodal, že nie je muž, ktorý ide po malých deťoch. Pripustil, že svoju dcéru opakovane znásilňoval, ale to "bolo až neskoršie, oveľa neskoršie".
Povedal, že si želal mať deti so svojou dcérou a tešil sa z potomstva. V priebehu 24 rokov priviedol Josef F. svoju dcéru šesťkrát do druhého stavu.
Josef F. tiež pripustil, že urobil všetko pre to, aby zabránil úteku Elisabeth a jej troch detí, ktoré pri nej zostali. Stále im vysvetľoval, že sa nemajú motať okolo dverí, inak ich zasiahne elektrický prúd.
Obvinený zabezpečil podzemné väzenie celkovo až ôsmimi dverami na diaľkové ovládanie. Potom bunker zvukotesne izoloval. Podľa advokáta Josef F. povedal, že "teraz by nechcel zomrieť", ale chcel by sa ešte kajať.
V Amstettene sa v stredu večer konalo zhromaždenie, na ktorom obyvatelia vyjadrili podporu obetiam a nádej do budúcnosti. Vyše 500 účastníkov vyslovovalo svoje pocity aj pomocou obrovských plagátov.
Na podujatí sa zúčastnilo tiež veľa mladých ľudí, ktorí chceli jednoducho ukázať, že "sú tu pre obete". Kňaz Peter Bösendorfer v príhovore vyslovil názor, že neexistuje "prípad Amstetten", existuje len muž, ktorý "svojej rodine urobil niečo strašného".
Informovali o tom tlačové agentúry DPA a APA.