Ženeva/Berlín/Rangún 8. mája (TASR) - Organizácia Spojených národov oznámila, že dnes pristálo v Mjanmarsku prvé lietadlo s jej humanitárnou pomocou pre ľudí postihnutých v sobotu cyklónom.
Hovorkyňa Svetového programu výžiny (WFP) Caroline Hurfordová uviedla, že čas príletu ďalších lietadiel s pomocou OSN, ktoré čakajú na letiskách v Bangladéši a Spojených arabských emirátoch, je neistý.
Medzinárodné snahy dostať humanitárnu pomoc a svojich pracovníkov, ktorí majú prax z riešenia takýchto kríz, do Mjanmarska, sa očividne ešte stále stretávajú s problémami.
Predstavitelia humanitárnych organizácií robia nátlak na mjanmarský vojenský režim, aby im vydal víza a povolenia na let. Na ich pomoc čaká podľa odhadu milión ľudí, ktorým cyklón zobral strechu nad hlavou.
Humanitárna katastrofa, ktorú cyklón spôsobil v Mjanmarsku, sa rovná päťnásobku katastrofy spôsobenej vlnou cunami z roku 2004, varovala dnes v Berlíne eurokomisárka pre vonkajšie vzťahy Benita Ferrerová-Waldnerová. Informovala, že napísala mjanmarskému ministrovi zahraničných vecí generálovi Nyan Winovi list, v ktorom ho vyzvala na otvorenie hraníc pre medzinárodnú humanitárnu pomoc.
Kľúčovým problémom je nedostatok pitnej vody a ryže v postihnutých oblastiach, pričom hrozí nebezpečenstvo epidémií. Veľa pitnej vody kontaminovala slaná morská voda, uviedla.
"Je to neuveriteľne katastrofická situácia," vyhlásila pred stretnutím s nemeckým ministrom zahraničných vecí Frankom-Walterom Steinmeierom v Berlíne.
Pozemnou cestou z Thajska chce dostať k Mjanmarčanom 22 ton humanitárnej pomoci v sobotu Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR). Jeho hovorkyňa Jennifer Pagonisová dnes v Ženeve povedala, že meškanie nákladných áut "je iba otázkou logistiky".
UNHCR zvyčajne nerieši prírodné katastrofy, ale vzhľadom na rozsah škôd a urgentnú potrebu postihnutých sa rozhodla tentoraz prispieť svojou pomocou.
Detský fond OSN (UNICEF) poslal dnes do Mjanmarska z hlavného skladu v dánskej Kodani tri milióny tabliet na dezinfekciu vody, čo by malo poskytnúť čistú vodu 200.000 ľuďom na týždeň. Uviedol to hovorca UNICEF Jakob Colville-Ebeling.
Aj Čína ako blízky spojenec Mjanmarska dnes vyzvala vojenskú vládu krajiny na spoluprácu s medzinárodným spoločenstvom pri riešení humanitárnej krízy. V stredu Peking odovzdal Mjanmarsku pomoc v hodnote pol milióna dolárov (10,5 milióna Sk) a dnes jej ponúkla ďalšiu v hodnote 4,2 milióna dolárov (87,5 milióna Sk). Humanitárne organizácie a vlády sveta už spolu prisľúbili Mjanmarsku pomoc vo výške takmer 40 miliónov dolárov (833,52 milióna Sk).
Americký veľvyslanec v Thajsku Eric John dnes popoludní na tlačovej konferencii poprel oznámenie šéfa thajskej armády, podľa ktorého americké lietadlá, ktoré sa zúčastňujú na americko-thajských manévroch Cobra Gold, dostali od Mjanmarska povolenie zapojiť sa do humanitárneho leteckého mosta.
"Dnes ráno sme si spolu s našimi thajskými spojencami mysleli, že máme rozhodnutie mjanmarskej vlády povoľujúce pristátie lietadiel C-130. V súčasnosti platí, že toto rozhodnutie nemáme," vyhlásil ambasádor.
Briti zmenia luxusnú výletnú loď, ktorou vozili turistov na výlety v povodí rieky Iravádí, na plávajúcu nemocnicu. Rozhodli sa tak po tom, ako odhady počtu mŕtvych v dôsledku cyklónu dosiahli 100.000 a milión ľudí zostalo bez strechy nad hlavou.
Mjanmarská junta oficiálne priznala zatiaľ 22.980 mŕtvych a 42.119 nezvestných.
Informovali o tom svetové tlačové agentúry DPA, Associated Press a Reuters.