Dharmsala 8. mája (TASR) - Na víkendových rozhovoroch s Čínou boli predložené konkrétne návrhy, ktoré sa môžu stať súčasťou ďalšieho programu rokovaní o Tibete. Informoval dnes osobitný vyslanec tibetského duchovného vodcu, dalajlámu, Lodi Gyari.. Uviedol to v písomnom komuniké, ktoré zverejnil v Dharmsale, sídle tibetskej vlády v exile.
Čínski vyjednávači prejavili ochotu rokovať s tibetskou stranou, napriek veľkým názorovým nezhodám v zásadných otázkach.
"Zazneli tam silné a odlišné názory na podstatu rovnako ako príčiny nedávnych tragických udalostí v Tibete," konštatuje sa v tibetskom komuniké. "Tieto názory boli vyjadrené úprimne a otvorene..." Obe strany si vymenili "konkrétne návrhy, ktoré sa môžu stať súčasťou budúceho programu rokovaní," uviedol Lodi Gyari.
"Napriek veľkým názorovým rozdielom v dôležitých otázkach, obe strany prejavili ochotu hľadať spoločné prístupy k riešeniu nastolených otázok," dodal.
Dátum ďalšieho kola rokovaní bude podľa jeho vyjadrenia spresnený čoskoro.
Osobitný vyslanec dalajlámu privítal nedávne vyhlásenie čínskeho prezidenta Chu Ťin-tchaa, že jeho vláda berie dialóg o Tibete "vážne".
Tibetská strana kategoricky odmietla čínske obvinenia, že za demonštráciami a nepokojmi v Tibete, ktoré sa začali v marci, stojí dalajláma, uviedol Lodi Gyari. Namiesto toho tímy oboch vyjednávačov argumentovali, že udalosti v Tibete sú "jasnou známkou hlbokých krívd a odporu Tibeťanov" voči čínskej vládnej politike, ktoré siahajú desaťročia nazad.
"Našou úlohou je riešiť oprávnené obavy tibetského národa triezvym a konštruktívnym spôsobom," dodal Lodi Gyari.
Povedal, že tibetská strana vyzvala na ukončenie súčasných represií v Tibete, na prepustenie väzňov a riadne lekárske ošetrenie tých, ktorí v nedávnych nepokojoch utrpeli zranenia. Tibetský vyslanec tiež vyzval na ukončenie čínskej "vlasteneckej osvetovej" kampane, ktorú podľa jeho slov Tibeťania prijímajú s hlbokým odporom.
Informovali o tom tlačové agentúry Reuters a AP.