LABUTTA. Podľa oficiálnych odhadov zomrelo v odľahlých častiach Barmy (Mjanmarska) na následky víkendového cyklónu Nargis 80 000 osôb. Vo štvrtok o tom informoval predstaviteľ vojska. Oblasť Labutta leží v delte rieky Iravadi, kadiaľ sa v noci z piatka na sobotu prehnal ničivý cyklón. Desiatky zo 63 dedín, ktoré obklopujú mesto Labutta sú úplne z zničené, uviedol pre agentúru AFP predstaviteľ miestnej vojenskej obrany. "Momentálne odhadujeme počet mŕtvych v dedinách na 80 000," dodal.
Predstavitelia vlády zatiaľ najnovšie odhady o počte obetí nepotvrdili. Štátne oficiálne média v tejto vojensky riadenej krajine stanovili počet obetí na 60 000.
V stredu s odvolaním sa na záchranárov, ktorí pracujú v postihnutých oblastiach, vyhlásila chargé d´affaires Spojených štátov v Barme (Mjanmarsku) Shari Villarosová, že v delte rieky Iravadi, kde cyklón zničil 95 percent domov, môže byť až 100 000 obetí. Podľa jej informácií hrozí v najviac postihnutých oblastiach, kde nie sú k dispozícii potraviny ani pitná voda, prepuknutie epidémií.
Cyklón Nargis ktorý v piatok zasiahol Barmu, si vyžiadal tisíce obetí, zničil úrodu a spôsobil nevyčísliteľné škody na majetku. Najhoršia situácia je podľa mjanmarských úradov v delte rieky Iravadi, najmä v mestách Bogalay a Labutta. Do krajiny prúdi medzinárodná pomoc z celého sveta. Cyklón Nargis je jednou z najvážnejších prírodných katastrof, aké za posledné storočie zasiahli ázijský kontinent.
Oficiálny počet obetí, o ktorom informovali v stredu mjanmarské úrady, je 22 980. Ďalších 42 119 ľudí je nezvestných.
Lety s humanitárnou pomocou OSN čakajú, USA dostali povolenie
Mjanmarská vláda dnes dala súhlas americkej armáde, ktorá sa zúčastňuje na spoločných thajsko-amerických manévroch s názvom Cobra Gold, aby letecky dopravila humanitárnu pomoc do oblastí zasiahnutých pred piatimi dňami cyklónom Nargis. Oznámil to dnes hlavný veliteľ thajských ozbrojených síl Boonsrang Niumpradit, ktorého citovala tlačová agentúra Reuters. "Práve súhlasili," oznámil. Uviedol, že kontakt s mjanmarskými predstaviteľmi Američanom sprostredkovala thajská armáda.
Šesť dní po ničivom cyklóne mjanmarská vláda ešte stále nedala povolenie pristáť lietadlám s humanitárnou pomocou agentúry OSN - Svetového programu výživy (WFP).
Tri lietadlá s nákladom 45 ton vysokoenergetických sušienok čakajú na povolenie k letu od mjanmarskej vlády na letiskách v Dubaji, Bangladéši a Thajsku. Informoval o tom dnes predstaviteľ WFP v Bangkoku Paul Risley. "Je to osobitne frustrujúce, keďže zdržiavajú potravinovú pomoc, ktorá je naliehavo treba," vyhlásil.
Štvrtá dodávka WFP sa nachádza na palube nákladného letu thajskej leteckej spoločnosti Thai Airways a mala by doraziť do Mjanmarska počas dneška.
Mjanmarská vláda dnes vyzvala obyvateľstvo, aby neverilo fámam o hroziacom zemetrasení, príchode ďalšieho cyklónu a rabovaní v druhom najväčšom meste krajiny Rangúne. A vyzvala občanov, aby pomohli zadržať "bezohľadné osoby, ktoré rozširujú tieto fámy". Obyvatelia uviedli, že na trhoch a v obchodoch už miestami došlo k rabovaniu.
Vojenský režim sa zrejme pokúša upokojiť obyvateľstvo a zabrániť masovým zhromaždeniam, ktoré by sa mohli zmeniť na politickú agitáciu proti nenávidenej junte pred sobotňajším referendom o ústave krajiny.
Mjanmarská vláda síce varovala obyvateľstvo pred silným cyklónom, ale nemala informácie o prudkom dvíhnutí hladiny prílivu v dôsledku cyklónu, ktoré spôsobilo väčšinu škôd.