Desiatky prosýrskych prívržencov opozície, prevažne príslušníkov Hizballáhu a Amalu, zablokovali cesty vedúce do Bejrútu niekoľko hodín pred tým, ako sa má uskutočniť vopred nahlásený protest proti vysokým životným nákladom, ktorý organizuje hlavný odborový zväz v Libanone.
Kvôli štrajku a protivládnym demonštráciám sa oneskorilo či bolo úplne zrušených 32 letov z medzinárodného letiska v Bejrúte, oznámili predstavitelia letiska.
Šéf Libanonského pracovného zväzu Ghasan Ghosen povedal agentúre DPA, že "protest pokračuje, pretože bojujeme za svoje sociálne práva". Odmietol pritom obvinenia, že protest je spolitizovaný. "Pokúšame sa zaistiť cestu pre našu demonštráciu,... štrajk pokračuje," povedal. Horiace pneumatiky a piesok blokovali hlavné cesty vedúce do Bejrútu. Stúpenci opozície a tí, ktorí sú lojálni s vládnou väčšinou, na seba pokrikovali rozhnevané slogany, niektorí niesli tyče a kamene.
Prívrženci väčšinového lídra Saáda al-Harírího roznášajú letáky, ktoré varujú demonštrantov pred vstupom na ich územia. "Varujeme ich, aby nevkročili do našich štvrtí," povedal jeden z vládnych stúpencov.
Scény v Bejrúte sa podobajú na minuloročné protivládne protesty, ktoré vyústili do jedného z najhorších vnútorných sporov od občianskej vojny v rokoch 1975-90.
Vojaci a polícia sú v plnej pohotovosti a podarilo sa im odpratať blokády z niektorých ciest, pričom premávka na letisko je stále zdržovaná horiacimi pneumatikami. "Toto je len začiatok," povedal prívrženec opozície blízko letiska.
Opozícia podporovaná Sýriou vyzýva svojich stúpencov, aby podporili štrajk hlavného odborového zväzu.
Vláda, ktorú podporuje Západ, v utorok obvinila militantný Hizballáh z narúšania libanonskej suverenity tým, že prevádzkuje svoju vlastnú komunikačnú sieť a namontoval skryté kamery na letisku v Bejrúte.
Hizballáh uviedol, že komunikačná sieť je súčasťou jeho bezpečnostného aparátu a pokračujúceho boja proti Izraelu.
Správu priniesla tlačová agentúra DPA.