Barack Obama podľa očakávania porazil Hillary Clintonovú v Severnej Karolíne obrovským rozdielom 14 percent. Clintonová vyhrala v Indiane, avšak iba o dve percentá. V konečnom dôsledku si černošský senátor pripísal viac zvolených delegátov. Tí budú v auguste na konvente demokratov rozhodovať o prezidentskom kandidátovi strany. Ten bude v novembri bojovať o Biely dom s republikánom Johnom McCainom. Americké televízie oznámili Obamovo víťazstvo v Severnej Karolíne okamžite, v Indiane boli oveľa zdržanlivejšie. Ako prvá oznámila senátorkino víťazstvo televízia CBS News, ostatné médiá váhali. Televízia Fox News oznámila, že podľa ich prieskumov až desatinu voličov v demokratických primárkach v Indiane tvorili republikáni. Iba demokrati a nezávislí mohli voliť v Severnej Karolíne. V oboch štátoch minul Obama na reklamy viac ako Clintonová.
Relatívne tesné je to v celkovom počte voličov, černošský senátor mal stále iba polmiliónový náskok. Ak by sa však splnil sen Hillary o započítaní diskvalifkovaných hlasov z Michiganu a Floridy, bola by vo vedení.
Obama vo vedení
"Je to vaše víťazstvo," vyhlásil Obama za zvukov piesne Bruca Springsteena v Severnej Karolíne a v zápätí zagratuloval Clintonovej k prvenstvu v Indiane. Clintonová napriek zlému výsledku odmietla odstúpiť. "Môžete si byť istí, že nech sa stane čokoľvek, budem sa snažiť o nomináciu Demokratickej strany," vyhlásila Clintonová pri oznamovaní svojho tesného víťazstva v Indiane.
„V Severnej Karolíne by to mal byť dvojciferný náskok a to senátorka vravela, že sa dnes všetko zmení," povedal vo vysielaní MSNBC Obamov stratég David Axelrod. Potvrdil, že ak sa Obamovi podarí nabudúce zvíťaziť aj v štáte Oregon, Clintonová už nebude mať ani teoretickú šancu predstihnúť ho v počte volených delegátov. Na druhej strane Clintonová plánuje zvíťaziť v Kentucky, Západnej Virgínii a v hispánskom Portoriku. Indiana ponúkla 72 delegátov, v Severnej Karolíne sa ich rozdelilo 115.
Obamovo víťazstvo v Severnej Karolíne, kde majú demokrati veľkú černošskú populáciu, bolo pokračovaní jeho ťaženia po južných štátoch. Vyhral v Mississippi, Georgii, Alabame, Lousiane a Južnej Karolíne.
Rasové rozdelenie pokračuje
V Indiane aj Karolíne sa opäť potvrdilo rasové rozdelenie voličskej základne. Obama mal 90 percent hlasov černošských voličov, Clintonová bodovala u vyše 61 percent belošských voličov, hovorí prieskum NBC News. Rovnako v Indiane, približne 60 percent bielych voličov pripadlo senátorke a 90 percent černochov volilo Obamu. Najdôležitejšou témou pre voličov bola ekonomika a nastupujúca recesia.
Zatiaľ čo Clintonová používa proti senátorovi čoraz populistickejšiu rétoriku, Obama vytiahol svoje najlepšie zbrane - na predvolebných míitingoch v Indiane ho vo finále sprevádzali dcérky Malia a Sasha. "Som naozaj rád, že vás tu mám," hovorí Obama. "Prišli sme to tu trochu rozožiariť," odpovedá devätročná Malia. "Voľte nášho tatka," usmeje sa mladšia, šesťročná Sasha na takmer päťtisíc účastníkov pikniku vo For Wayne v Indiane.
VIDEO: Clintonová bola v Indiane, čo najbližšie k voličom. Mala však problém s kávovarom.