Legendárna berlínska stanica ZOO dožíva. Tínedžeri ju však stále považujú za kultové miesto, ktoré preslávila mladá narkomanka Christiane F.i pieseň kapely U2.
BERLÍN. Keď prišla v apríli britská kapela Kooks promovať nový album, nevyhla sa ani berlínskej stanici ZOO. Spevák s cigaretou v ústach si v sprievode fotografov poprezeral miesta, kde prežila svoj smutný príbeh kultová postava drogovej scény Christiane F.
Odvtedy prešlo tridsať rokov, k niekdajšej centrálnej vlakovej stanici Západného Berlína však stále prúdia mladí z celého sveta. Chcú vidieť miesto, kde jedna generácia detí zo dňa na deň prešla z hašišu na tvrdé drogy. O ich osude sa celé Nemecko dozvedelo práve z výpovedí mladej Christiane, ktoré vyšli v románe My deti zo stanice ZOO.
Príbeh vydali koncom 80. rokov aj v komunistickom Československu, obohatený siahodlhým úvodom o tom, v akom „marazme“ sa nachádza kapitalistická spoločnosť.
VIDEO: Bahnhof Zoo
Regionálna zástavka
Stanica ZOO už dávno nie je tým, čím bývala. Zmizli narkomani, mladistvé prostitútky i „najväčšia diskotéka v Európe“ Sound, kde sa dal ľahko kúpiť heroín. Dokonca aj punkeri sa presunuli na iné miesta.
Stanicu v 90. rokoch zrekonštruovali, umieračik je však zazvonil po otvorení novej hlavnej stanice blízko Ríšskeho snemu. Odvtedy už na ZOO nezastavujú rýchliky ICE, iba regionálne a mestské vlaky.
Stanicu otvorili už v roku 1882, čoskoro sa stala hlavnou zastávkou aj pre medzinárodné vlaky a v jej blízkosti vybudovali aj prvú líniu metra. Po stavbe múra sa stala živým centrom Západného Berlína a blízka nákupná trieda Ku-damm sa stala povinným programom všetkých návštevníkov, ktorí prileteli na tento ostrov uprostred komunistickej NDR.
Milionárka Christiane
Christiane Felscherinow dostala za spomienky zo ZOO honorár milión mariek a pravidelne sa objavovala v televíznych talkšou. Na základe románu vznikol aj úspešný film. Mnoho mladých si ju idealizovalo, začali sa obliekať ako ona a chodiť na stanicu ZOO. To prekvapilo mnohých drogových expertov, ktorí sa v 80. rokoch obávali, že si ju zoberú za vzor.
Christiane sa pokúšala presadiť ako speváčka a nahrala aj niekoľko albumov. Opakovane sa vrátila sa k drogám a musela absolvovať niekoľko liečení. Istý čas žila v Grécku a Amerike, odkiaľ sa vrátila späť do Nemecka a dnes žije v ústraní s 12ročným synom opäť v Berlíne.
Nepracuje, stále má dosť peňazí z tantiém za knihu a len zriedkavo sa objavuje v súčasných médiách.
V poslednom rozhovore pre ARD prezradila, že závislosť stále nemá úplne pod kontrolou, robí si plány maximálne na týždeň a každý deň musí brať metadon, čo je medicínska náhrada heroínu.
Stanicu
v 90. rokoch
zrekonštruovali, umieračik jej však zazvonil po otvorení novej hlavnej stanice blízko Ríšskeho snemu.