Bratislava 6. mája(TASR) - Obdivovatelia kultúry starovekého Egypta si v týchto dňoch prídu na svoje nielen v Bratislave, ale i v neďalekej Viedni na unikátnej výstave National Geographic s názvom Tutanchamón a svet faraónov.
V Slovenskom národnom múzeu približujú kultúru z obdobia faraónov, najvzácnejšie zbierkové predmety z múzeí z Česka, Slovenska a Nemecka. Viedenská expozícia v Umeleckohistorickom múzeu ponúka viac ako 140 pokladov priamo z hrobov egyptských faraónov. Polovica z nich pochádza z hrobky Tutanchamóna, ktorú ako vôbec jedinú nevyplienenú hrobku objavil britský archeológ Howard Carter. V piatok 9. mája uplynie 135 rokov od jeho narodenia.
Zanietený egyptológ Carter so svojím sponzorom lordom Carnarvonom venovali archeologickému výskumu osem rokov namáhavej práce. Prehľadali celé Údolie kráľov, považované za hlavné pohrebisko faraónov významnej 18. dynastie, okrem malého miesta pri hrobke faraóna Ramzesa VI.
Po mnohých neúspešných vykopávkach presvedčil Carter svojho mecenáša, aby financoval ešte jednu výpravu, ktorá bola konečne korunovaná úspechom. Štvrtého novembra 1922 narazil na prvý vchod. O deň neskôr odkryl schody a 24. novembra stál pred múrom s Tutanchamónovými pečaťami. Päť rokov ešte trvalo, kým výskum hrobky dokončil. Toľko času si vyžiadalo, kým preniesli, zakonzervovali a zaevidovali celkovo 34 ťažkých debien šperkov, zlata, náčinia a umeleckých predmetov z prednej komory hrobky. Kráľovu múmiu, obsypanú ochrannými amuletmi, drahokamami a prekrásnou pohrebnou maskou z tepaného zlata, Carter odkryl koncom októbra 1925.
Týmto objavom sa Carter preslávil po celom svete a vyvolal tzv. egyptomániu, obrovský záujem širokej verejnosti o kultúru starovekého Egypta. Napriek tomu, že Tutanchamón nepatril medzi najvýznamnejších panovníkov starovekého Egypta, objavenie jeho zachovanej hrobky obohatilo egyptológov o nové poznatky.
Výstava vo Viedni potrvá do 28. septembra, v Bratislave sa skončí o približne mesiac skôr, 31.augusta.