Informovala o tom dnes mjanmarská štátna televízia.
Tropická veterná smršť spôsobila zrútenie troch štvrtín všetkých budov v mestách Laputa a Kyaik Lat, ktoré sa nachádzajú v záplavovom území mohutnej rieky Iravádí.
Státisíce ľudí prišli v krajine v dôsledku prírodnej katastrofy o strechu nad hlavou.
Mjanmarská vojenská junta dnes medzitým oznámila, že preloží referendum o novej ústave na 24. mája v oblastiach metropoly Rangún a v delte rieky Iravádí, ktoré cyklón najviac zasiahol. V ostatných častiach krajiny sa referendum uskutoční 10. mája tak, ako sa plánovalo.
Situácia v krajine je taká vážna, že mjanmarská vláda požiadala o humanitárnu pomoc. Striktný vojenský režim sa vyhýba kontaktom so svetovými organizáciami, ktoré ju kritizujú za porušovanie ľudských práv. Napriek tomu zástupcovia mjanmarskej vojenskej junty v pondelok povolili OSN, aby pomohla tisíckam obetí víkendového cyklónu svojou humanitárnou pomocou.
Dôsledky cyklónu môžu byť horšie ako pri tsunami
V Mjanmarsku môžu dôsledky víkendového cyklónu Nagris spôsobiť väčšie škody, ako ničivé vlny tsunami v roku 2004, v utorok to v telefonickom rozhovore z Rangúnu uviedla koordinátorka pre kanceláriu World Vision v Rangúne Ťij Minn. Kresťanská humanitárna organizácie World Vision, jedna z mála medzinárodných organizácii, ktoré majú povolenie vo vojensky riadenej krajine pôsobiť uvádza, že jej záchranné tými našli najviac postihnuté oblasti v beznádejnom stave a videli polia posypané telami obetí cyklónu.
"Z vrtuľníkov videli mŕtve telá, je to strašné. Dokonca aj z takej výšky je to otrasné," uviedla Ťij Minn. "Dôsledok cyklónu môže byť katastrofálnejší, ako tsunami z dôvodu limitovaného počtu záchranárov. Očití svedkovia tvrdia, že v oblasti sú tisícky ľudí bez základných potrieb ako voda, potrava, prístrešky. Počasie sa v súčasnej dobe otepľuje a ľudia sú zúfalí," dodala. V porovnaní s okolitými krajinami spôsobili ničivé vlny tsunami v roku 2004 v Barme len minimálne škody.
Za zónu katastrofy vyhlásili päť regiónov
World Vision distribuuje po krajine limitované zásoby čistej vody, oblečenia, stanov a ryže. Ťij Minn požiadala medzinárodné spoločenstvo o pomoc. "Okamžite potrebujeme pomoc z vonku. Bez čistej vody hrozí prepuknutie infekčných epidémii."
Mjanmarsko, ktoré v sobotu zasiahol ničivý cyklón Nargis, vyhlásilo päť regiónov za zóny katastrofy. Najviac postihnutá je oblasť Rangúnu. Ďalšími regiónmi, v ktorých cyklón zanechal značné škody sú Irrawaddy, Bago, Karen a Mon. Rýchlosť vetra počas búrky dosahovala 190 kilometrov za hodinu. Svedkovia uviedli, že cyklón spôsobil výpadky elektriny na väčšine územia Rangúnu, prerušené bolo internetové a telefonické spojenie.
Meteorológovia tvrdia, že Barmu pred cyklónom varovali
Indickí meteorológovia tvrdia, že susednú Barmu varovali pred hrozbou cyklónu Nargis. Úrady v Barme dostali údaje o smerovaní cyklónu, jeho intenzite a všetkých dôležitých parametroch 48 hodín predtým, ako prírodný živel krajinu zasiahol. Oznámil to v utorok Indický meteorologický ústav.
Mýtus o všemocnej vojenskej junte odvial cyklón
Celé desaťročia obhajovali mjanmarskí generáli železnú vládu armády s tým, že je schopná udržať krajinu na ceste k prosperite. Ničivý cyklón však podľa analytikov odkryl krehkosť tohto mýtu. Uviedla to dnes agentúra Reuters.
Vojenská junta dnes medzitým odvolala stav pohotovosti v troch štátoch, ako aj v niektorých častiach najhoršie zasiahnutých oblastí Rangúnu a Iravádí. Oznámila to štátna televízia.
Obyvatelia Mjanmarska, ktorí prežili ničivý cyklón, kritizovali armádu za pomalú reakciu najmä v porovnaní s ich pohotovosťou vlani v septembri, keď zaplavili ulice a rýchlo potlačili protesty vedené mníchmi.
"Režim stratil zlatú príležitosť vyslať vojakov tak rýchlo, ako to bolo možné... Kde však boli vojaci a polícia? Boli veľmi rýchli a agresívni vtedy, keď tu vlani v uliciach boli demonštranti," uviedol pre Reuters niekdajší mjanmarský štátny úradník.
Aj napriek tomu, že mjanmarská vojenská junta zrejme prekonala hlbokú nedôveru voči okolitému svetu a po údere ničivého živlu privítala zahraničnú pomoc, mnoho obyvateľov päťmiliónového Rangúnu sa zdráha tomu uveriť. "Nedokážu to vyriešiť sami a je mi ľúto, že sú príliš hrdí na to, aby akceptovali podporu medzinárodného spoločenstva," podotkol obyvateľ Rangúnu.
"Často chcú ľuďom ukázať, že majú na to, aby v krajine zvládli akúkoľvek katastrofu. To je odkaz, ktorý neustále vysielajú - nepotrebujeme pomoc," uviedol mjanmarský politický analytik Aung Maing Oo, ktorý utiekol do Thajska po brutálne potlačenom povstaní v roku 1988. "Mýtus o tom, že sú dobre pripravení, sa totálne zrútil," dodal.
Vojenská junta preloží referendum
Mjanmarská vojenská junta preloží referendum o novej ústave na 24. mája v oblastiach metropoly Rangún a v delte rieky Iravádí, ktoré najviac zasiahol cyklón. Informovala o tom dnes štátna televízia.
V ostatných častiach krajiny sa referendum uskutoční 10. mája tak, ako sa plánovalo.
Vládnuci vojenský režim, ktorý je pri moci v bývalej Barme od roku 1962, stanovil referendum ako jeden zo siedmich krokov prechodu krajiny k demokracii. Proces, o ktorom junta rozhodla v roku 2003, sa má zavŕšiť pluralitnými všeobecnými voľbami v roku 2010.
Opozičná strana NLD vyzvala voličov, aby hlasovali proti návrhu ústavy. Jej prijatím si podľa opozície junta zabezpečí štvrtinu parlamentných kresiel a kontrolu kľúčových ministerstiev.