Washington 5. mája (TASR) - Vedci sa domnievajú, že globálne otepľovanie, ktoré najviac zasiahne póly, môže priniesť ešte výraznejšiu hrozbu pre živočíšne druhy žijúce v trópoch.
Tropické živočíchy sú zvyknuté žiť v prostredí s malými teplotnými výkyvmi, a preto sa nebudú môcť vyrovnať ani s minimálnymi teplotnými zmenami. Vychádza to z výskumov americkej Národnej akadémie vied.
"Je výrazný vzťah medzi vašou fyziológiou a podnebím, v ktorom žijete. V trópoch žijú mnohé zvieratá v teplotách, ktoré im prospievajú. Keď sa teplota zvýši nad teplotné optimum, fyzická kondícia sa rýchlo zhorší a živočíchom nezostane veľa priestoru na adaptáciu," napísal vedúci výskumu Joshua J. Tewksbury z Kalifornskej univerzity, ktorý spolupracoval na projekte s profesorom Curtisom A. Deutschom.
V súvislosti s globálnym otepľovaním sa záujem doteraz sústredil na polárne živočíchy ako sú ľadové medvede. Tieto zvieratá dokážu prežiť pri rôznych teplotách. V trópoch nedochádza k výrazným teplotným zmenám, takže druhy žijúce v tomto podnebí si nemuseli vytvoriť mechanizmy na teplotnú adaptáciu.
"Priamy efekt klimatických zmien, ktorý sme študovali, sa zdá byť závislý viac na prispôsobivosti organizmu ako na intenzite oteplenia... Súčasná klíma je takmer ideálna a akákoľvek zmena môže priniesť niektorým druhom problémy."
Správu priniesla tlačová agentúra AP.