Sydney 5. mája (TASR) - Austrálsky lekár rozprúdil celonárodnú diskusiu svojím návrhom, aby darcom obličiek platila vláda až od 50.000 austrálskych dolárov (takmer milión Sk), aby sa tak vyhla ich nedostatku.
Podľa Gavina Carneyho by zrušenie zákona, ktorý zakazuje predaj orgánov, zachránilo tisícky ľudských životov a milióny dolárov investovaných do starostlivosti o pacientov, ktorí sú čakateľmi na orgány.
Zároveň dodal, že by to zastavilo ľudí v tom, aby cestovali do krajín tretieho sveta a platili na čiernom trhu za orgány a riskantné nezákonné operácie.
Austrália má najnižšiu mieru darcovstva orgánov spomedzi vyspelých krajín a to 10 darcov na jeden milión ľudí. Pre porovnanie má Nemecko 15 darcov na milión obyvateľov, Holandsko 25, USA 27 a Španielsko 35.
"Pokúšali sme sa zvýšiť podporu darcovstva orgánov a ukazovatele nenarástli za desať rokov," cituje Carneyho denník Fairfax. "Ľudia nechcú zadarmo darovať orgány. Keď ľuďom prispejeme na ich nové auto alebo dom, tak sa zoznam čakateľov za päť rokov zníži o polovicu," dodáva profesor z Australian National University.
Austrálska ministerka zdravotníctva Nicola Roxonová s touto myšlienkou nesúhlasí. "Austrálčanom nebude dovolené, aby obchodovali s orgánmi, hoci vieme, že potrebujeme urýchlene konať v otázke darcovstva orgánov," uviedla ministerka pre Broadcasting Corp. radio.
Obchodovanie s orgánmi je v Austrálii, podobne ako v iných krajinách, protizákonné. Trestom je šesťmesačné odňatie slobody a peňažná pokuta vo výške až od 2670 eur (86.000 Sk).
V Austrálii je viac ako 1800 ľudí čakateľmi na obličky, pričom minulý rok transplantovali len 343 obličiek. Pacient musí často čakať na transplantáciu v priemere až štyri roky.
Organizácie ako Transplant Australia a Kidney Health Australia nesúhlasia s týmto návrhom, pretože to postihne chudobných a tých, ktorí sú v zlých životných podmienkach, pričom hrozí etické zneužitie darcovstva.
Správu priniesla tlačová agentúra Associated Press.
2 mk bar