New York 3. mája (TASR) - Konvencia OSN, ktorej cieľom je zaručiť pre 650 miliónov postihnutých ľudí vo svete rovnaké práva pri práci, vzdelávaní sa i spoločenskom živote ako pre zdravých, dnes nadobudla platnosť.
OSN označila konvenciu za prvú novú zmluvu o ľudských právach v 21. storočí. Do platnosti vstúpila 30 dní po ratifikácii 20 krajinami, ktoré ju podpísali. Odvtedy stúpol počet jej signatárov na 25, chýbajú však medzi nimi USA i Rusko.
Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun nazval v apríli uplatnenie konvencie necelé dva roky po jej schválení Valným zhromaždením - čo je v podmienkach OSN relatívne krátky čas - za "historický moment". Jej ratifikácia ukázala, že svet má záujem bojovať s "do očí bijúcim zanedbávaním a neľudskými praktikami, ktoré porušujú ľudské práva postihnutých ľudí," uviedol.
Konvencia má 32 strán a stavia mimo zákon všetky formy diskriminácie pri práci z dôvodu postihnutia, vrátane náboru, pracovného povýšenia či pracovných podmienok. Vyžaduje tiež rovnaký plat za prácu rovnakej hodnoty.
Signatárske krajiny vyzýva, aby podporili zamestnávanie postihnutých, vrátane aktívnych programov v ich prospech.
Konvencia konštatuje, že postihnutí nesmú byť vylučovaní z ústredného systému vzdelávania. Požaduje, aby im vlády zabezpečili fyzický prístup k doprave, do škôl, k bývaniu, do zdravotníckych zariadení a na pracoviská.
Dokument doteraz podpísalo 127 zo 192 členských krajín OSN. Iba niečo vyše polovice z nich však podpísalo dodatok, umožňujúci jednotlivcom aj skupinám sťažovať sa v OSN, ak ich vlády konvenciu neuplatnia.
Informovala o tom tlačová agentúra Reuters.