Ochrid 3. mája (TASR) Srbsko sa nikdy nezriekne svojej integrity a suverenity, ani vstupu do Európskej únie. Na summite prezidentov krajín strednej Európy v macedónskom Ochride to vo svojom dnešnom prejave povedal srbský prezident Boris Tadič.
"Srbsko má právo a povinnosť, aby mierovými účelmi bránilo vlastnú integritu a identitu, a súčasne má plné právo na to, aby zabezpečilo svoju európsku budúcnosť," vyhlásil Tadič. Ako dodal, ide o dva strategické a legitímne štátne ciele, ktoré sú od seba absolútne neoddeliteľné.
Srbský prezident na summite pripomenul, že Belehrad tento týždeň podpísal Stabilizačnú a asociačnú dohodu (SAA) s EÚ a urobil tak veľmi vážny krok k plnoprávnemu členstvu krajiny v únii. V tejto súvislosti ubezpečil, že nikto nemusí pochybovať o splnení všetkých záväzkov Belehradu voči haagskemu tribunálu.
"Napriek tomu nedávne oslobodenie (bývalého kosovského premiéra) Ramusha Haradinaja, obžalovaného zo zákerných vojnových zločinov proti Srbom, Rómom i Albáncom, vyvolalo veľké sklamanie, otriaslo dobrým menom haagskeho súdu a vážne spochybnilo jeho legitimitu," podotkol Tadič.
Zároveň upozornil, že "dva mesiace po nelegálnom vyhlásení nezávislosti Kosova zo strany dočasných orgánov moci je jasné, že tento krok nepriniesol nič pozitívne".
"Naopak, negatívne ovplyvnil politickú situáciu v Srbsku, destabilizoval oblasti Kosova s väčšinovým srbským obyvateľstvom, narušil proces spolupráce a zmierenia na celom Balkáne a vytvoril precedens, ktorý odštiepenecké oblasti na celom svete už využívajú na dosiahnutie svojho cieľa," varoval srbský prezident, ktorý v piatok vo večerných hodinách absolvoval v rámci summitu bilaterálne rokovania so slovenským partnerom Ivanom Gašparovičom.
Tadič opätovne zdôraznil, že Srbsko nikdy neuzná jednostranne vyhlásenú nezávislosť Kosova, pretože tento akt pokladá za nelegálny.
Účastníkom summitu ďalej povedal, že Srbsko sa nerozhodlo pre vojenskú intervenciu v Kosove a neuvalilo ani ekonomické sankcie voči kosovským Albáncom. Kosovskí Srbi, posmelení Belehradom, sa rozhodli pre zotrvanie v regióne, zdôraznil.
Misia Európskej únie v Kosove (EULEX) podľa Tadiča pôsobí v regióne mimo rámca rezolúcie OSN č. 1244. "Neznamená to, že EULEX nie je vítaná v našom južnom regióne, ale to, že každé podobné angažovanie sa potrebuje mať jasný právny mandát rozhodnutie Bezpečnostnej rady OSN," uviedol.
Tadič ďalej dodal, že na budúcoročnom prezidentskom summite, ktorého hostiteľom bude práve Srbsko, bude naďalej dominovať téma európskej integrácie, ale aj Kosova.
(osobitná spravodajkyňa TASR Zuzana Slančíková) dem